Збитки екології, завдані Росією в ході збройної агресії проти України, оцінюються більш ніж у трильйон гривень. Такі підрахунки зробили в оперативному штабі щодо фіксації екологічних злочинів Росії. Щодня ця сума збільшується, адже війна триває, повідомляє FREEДОМ.
Обстрілами, ударами по нафтобазах, використанням запальних боєприпасів, випалюванням сільськогосподарських угідь Росія протягом майже 9 місяців широкомасштабної агресії завдає жахливої шкоди екології України.
“Донецька, Луганська, а також південні області — Запорізька та Херсонська — це території ведення безпосередніх бойових дій. Там якраз є зосередження найбільших факторів впливу на навколишнє середовище та збитки, тобто забруднення повітря, ґрунтів, води, ґрунту”, — сказала директор ГО “Екодія” Наталія Гозак.
Війна Росії проти України призвела до зростання вуглецевих викидів та забруднення водних ресурсів. 8 українських заповідників та 10 національних парків залишилися в окупації — росіяни не дотримуються їхнього охоронного статусу та використовують для розміщення військових, зазначають у Міністерстві захисту навколишнього середовища України.
“Внаслідок лісових пожеж, бомбардувань нафтопереробних заводів та промислових об’єктів обсяг викидів вуглецю в атмосферу становить не менше 31 млн тонн. Пошкоджено близько третини лісових насаджень країни, вони випалені та перекопані траншеями, а на їх відновлення необхідні десятиліття”, — заявив міністр захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України Руслан Стрілець.
Військова активність Росії в Азовському та Чорному морях завдають шкоди місцевій флорі та фауні. У мережі з лютого є величезна кількість кадрів викинутих на сушу дельфінів. За словами екологів, гучні вибухи вражають внутрішнє вухо тварини, що у результаті призводить до її смерті. Так, за підрахунками вчених, загинуло щонайменше 5 000 ссавців.
“Загалом, при обстрілі та руйнуванні флоту точно відбуваються забруднення паливом, мастильними матеріалами, хімічне забруднення також матеріалами, що знаходяться на цих кораблях, воно точно відбувається. Біологи точно фіксують вплив, наприклад, на китоподібних, на морських ссавців. У Чорному морі спостерігається значна масова загибель”, — зазначила Гозак.
Природа не знає меж — це велика взаємозалежна екосистема. Погіршення її стану в Україні призведе до глобальніших наслідків: у зоні ризику весь східноєвропейський регіон, вважають екологи. Особливо гостро постає питання ядерного шантажу та загроз з боку Росії.
Саме тому іноземні екозахисні організації та українське профільне міністерство посилили моніторинг стану довкілля. Надії на те, що Росія подбає про екологію, немає. А говорити про ліквідацію загроз можна буде лише після того, як замовкнуть гармати, а російські військові підуть із території України.
Читайте також: Світ обговорює питання зміни клімату — як вторгнення РФ в Україну вплинуло на екологію