Зближення України та НАТО: в Альянсі розробляють конкретні кроки

Прапори НАТО та України. Фото: nato.int

НАТО на майбутньому саміті у Вашингтоні запропонує Україні нову штаб-квартиру для управління всією військовою допомогою союзників. І це стане “мостом” до можливого членства, пише The New York Times, посилаючись на високопоставлених американських чиновників. Також, Альянс направить до Києва впливового цивільного чиновника для координації військової та гуманітарної підтримки, повідомляє FREEДОМ.

НАТО вживе низку нових заходів, мета яких — підтримати прагнення України приєднатися до Альянсу. Наприклад, нова місія НАТО об’єднає країни, які надають Україні різні види військової допомоги, такі як засоби ППО, артилерія, винищувачі F-16, зброя і підготовка військових. А також координуватиме навчання українських бійців у країнах-союзниках і довгострокові двосторонні угоди про безпеку. Деталі плану, ймовірно, буде оголошено на майбутньому саміті лідерів країн Північноатлантичного альянсу.

“Раніше допомога Україні надавалася в основному окремими країнами, при цьому не приділялося особливої уваги її ефективності. Нова місія працюватиме над скороченням дублювання та ускладнень, пов’язаних із різними видами озброєнь, які спрямовуються в Україну. Усі країни НАТО згодні зі створенням місії”, — пише The New York Times із посиланням на офіційних чиновників США і НАТО.

Як зазначив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, після зустрічі міністрів оборони країн блоку 14 червня нова місія поставить підтримку України на міцнішу основу.

“Ми погодили план, який визначає, як НАТО керуватиме координацією допомоги у сфері безпеки та навчання. Це дасть змогу лідерам блоку розпочати таку роботу на саміті у Вашингтоні в липні. Це забезпечить міцнішу основу для нашої підтримки України на роки вперед. Координуватиме роботу командування НАТО, розташоване на американській базі у Вісбадені та на логістичних вузлах у східних країнах блоку”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Як пише The New York Times, в операції візьмуть участь близько 700 військовослужбовців США та інших країн-членів НАТО. Колишній посол США при НАТО Іво Даалдер зазначив, що створення місії зможе захистити подальшу підтримку Києва від будь-яких політичних змін у США, оскільки Альянс, а не Вашингтон, відповідатиме за військову допомогу та навчання. Адміністрація Білого дому публічно не коментує деталі нового плану. Водночас у Держдепартаменті США заявили, що у Вашингтоні союзники зроблять конкретні кроки для зближення України і НАТО.

“Лише два тижні тому президент США підписав двосторонню угоду про безпеку з президентом Зеленським, що підтверджує нашу прихильність народу України. Це має вирішальне значення для забезпечення безпеки України в демократичному, економічному та військовому плані. Ми вважаємо важливим створити міст до членства України в НАТО. Звісно, ця двостороння безпекова угода не замінює її, але це одна з тих речей, які ми розглядаємо як частину цього мосту, щоб одного дня Україна змогла вступити до НАТО”, — зазначив представник Державного департаменту США Ведант Пател.

Президент України Володимир Зеленський закликав лідерів країн блоку на саміті надати Києву всю необхідну допомогу для оборони, зокрема достатню кількість винищувачів F-16. 75-й саміт лідерів країн Північноатлантичного альянсу відбудеться у Вашингтоні з 9 по 11 липня. У квітні генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запросив Володимира Зеленського взяти участь у зустрічі.

Читайте також: Українська делегація у США обговорила оборонну підтримку та підготовку до саміту НАТО — деталі

Прямий ефір