Зближення США та України у військовому співробітництві на тлі перипетій у Конгресі — думки експертів  

Українська делегація на зустрічі з главою Пентагону. Фото: president.gov.ua

Сполучені Штати Америки сьогодні за обсягами допомоги можна назвати головним союзником України у війні проти Росії. За час президентства Байдена США виділили Україні майже 45 мільярдів доларів на безпекову допомогу. 

Зокрема, серед переданого озброєння танки Abrams, бойові машини піхоти Bradley, бронетранспортери Stryker, реактивні системи залпового вогню HIMARS, зенітний ракетний комплекс Patriot, системи ППО NASAMS і протитанкові ракетні комплекси Javelin. А загалом у списку Пентагону — 100 різних позицій. 

Головний союзник України

У 2022 році Штати виділили Україні військової допомоги на суму понад 27 мільярдів доларів. Черговий великий пакет військової допомоги Україні на 350 мільйонів доларів Білий дім надав навесні цього року. До нього увійшло безліч різних типів боєприпасів.

“Путін вважав, що Україна слабка, а Захід розділений. Як ви знаєте, пане президенте, я сказав вам на самому початку, він розраховує на те, що ми не будемо триматися разом. Він розраховував на нездатність зберегти єдність НАТО, він розраховував на те, що ми не зможемо привернути інших на бік України. Але він просто помилився. Рік потому докази прямо тут, у цій кімнаті. Ми стоїмо тут разом”, — заявив Джо Байден під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.

Наприкінці листопада 2023 року Міністерство оборони США оголосило про надання додаткової допомоги Україні у сфері безпеки та оборони на суму 100 млн доларів. 

“Це 51-й транш обладнання, наданий адміністрацією президента США Джо Байдена із запасів Міністерства оборони для України з серпня 2021 року. Пакет включає додаткові засоби ППО (протиповітряної оборони, — ред.), артилерійські боєприпаси, протитанкову зброю та інше обладнання, що допоможе Україні захистити свою суверенну територію і боротися за свободу від триваючої агресивної війни Росії”, — повідомили у пресслужбі Міністерства оборони США.

До пакета включили зенітні ракети Stinger, високомобільну артилерійську ракетну систему (HIMARS) і додаткові боєприпаси, артилерійські снаряди, ракети TOW з оптичним наведенням, протитанкові комплекси Javelin і AT-4, понад 3 млн набоїв до стрілецької зброї, боєприпаси для руйнування перешкод та інше допоміжне обладнання.

“Президент Байден сформулював чітку мету. Сполучені Штати прагнуть вільної та суверенної України, яка зможе захистити себе сьогодні. І стримувати подальшу російську агресію в майбутньому. Тому разом із нашими союзниками та партнерами ми маємо продовжувати працювати, щоб допомогти Україні дати відсіч російським силам сьогодні та створити майбутні сили для України, які зможуть стримувати ще більшу російську агресію в найближчі роки”, — заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

“Весь світ спостерігає, що робитимуть Сполучені Штати? І подумайте, якщо ми не підтримаємо Україну, що робитиме решта світу? Давайте зробимо це. Ми є причиною того, що Путін не повністю захопив Україну і не вийшов за рамки цього”, — наголосив американський президент Джо Байден.

6 і 7 грудня у Вашингтоні відбулася перша спільна військово-промислова конференція України та США. Під час заходу представники двох країн підписали угоду про спільне виробництво в оборонній промисловості та обмін технічними даними.

За результатами конференції Білий дім оголосив про зміцнення співпраці між США та Україною у виробництві різних типів озброєння. Представники Києва та Вашингтона підписали Меморандум про прискорення спільного виробництва та обмін технічними даними, які працюватимуть для задоволення нагальних оперативних потреб ЗСУ.

Документ передбачає надання Україні потужностей, які необхідні для успішного ведення бойових дій у найближчій перспективі, а в довгостроковій перспективі — сприятимуть економічному відновленню та зміцненню обороноздатності країни.

Одним із пріоритетних напрямів у Меморандумі вказано локалізацію оборонної промисловості в Україні.

“В Україні мають бути побудовані виробничі потужності для забезпечення ЗСУ необхідною зброєю у сферах протиповітряної оборони, виробництва критично важливих боєприпасів, а також ремонту і технічного обслуговування. Міністерство оборони США та промислові партнери надаватимуть Україні технічні дані для початку локальної реалізації окремих проєктів, метою яких є вдосконалення застарілих систем протиповітряної оборони шляхом інтеграції західних боєприпасів”, — написав на своїй сторінці у Facebook глава Офісу президента України Андрій Єрмак.

Українська сторона під час україно-американської оборонно-промислової конференції у Вашингтоні нібито запросила у США нові види озброєння — сучасні системи, які українські військові ще не застосовували. Про це повідомило інформаційне агентство Reuters, редакція має у своєму розпорядженні відповідний список. 

У переліку українських побажань щодо американської зброї ЗРК THAAD, винищувачі F-18 Hornet, дрони MQ-9B Sky Guardian, а також гелікоптери Apache і Black Hawk, транспортні літаки C-17 Globemaster і C-130 Super Hercules.

Думки експертів

Як внутрішньополітичні перипетії у США можуть вплинути на обороноздатність України? Які перспективи продовження надання американської військово-економічної допомоги? Яким чином можна в умовах війни налагодити співпрацю України та США в рамках виробництва різних типів озброєння? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Марк Войджер, директор магістерської програми з глобального менеджменту в Американському університеті в Києві;
  • Костянтин Криволап, авіаційний експерт і аналітик;
  • Денис Попович, військовий аналітик.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Підтримка України — це інвестиція в безпеку США

— Різкі слова представників Білого дому щодо фінансової допомоги Україні звучать для впливу на внутрішні політичні процеси США. Виконавча влада в державі може говорити досить жорстко напередодні того чи іншого важливого голосування. Щоб у такий спосіб вплинути на конгресменів, сенаторів. Щоб вони більш об’ємно уявляли, що доведеться пережити, наприклад, не тільки Україні, а й демократичному світу загалом, якщо допомогу буде відтерміновано або заблоковано. 

Жорсткі слова, сказані представниками адміністрації пана Байдена, розраховані на внутрішній ринок. 

Представницька делегація України в США досить ефективно відпрацювала. Є кілька напрямків — те, що в публічній площині, і більш об’ємна робота в кулуарах. 

Окрема робота, яку провела делегація, — це мотивування наших лобістів. Є багато різних і громадських організацій, і серед конгресу є групи, які підтримують Україну. Їх потрібно мобілізувати, щоб вони могли більш об’ємно і мотивовано говорити про те, чому важливо підтримувати Україну.  

На мій погляд, підтримка України — це інвестиція в безпеку США. Україна виграє війну і таким чином зменшуються ті ризики, які генерує сьогодні РФ, зацікавлена в остаточному демонтажі традиційного глобального політичного устрою.

Російська пропаганда каже, що є різні точки зору. Сполучені Штати сконцентровані на більш вагомих для них завданнях з точки зору регулювання своєї міграційної політики тощо. Але ще раз наголошую, у національних дискусіях завжди є різні точки зору, і, відповідно, в центрі не завжди перебувають українці. Не завжди розглядають Україну сьогодні як найважливішу точку докладання зусиль для того, щоб забезпечити свою безпеку і мати більш прогнозоване майбутнє. 

На мій погляд, найефективніша протидія будь-якій російській інформаційній роботі — це блокування присутності офіційних чи неофіційних медійних підрозділів Росії на цих територіях.

Я не бачу в дискусії щодо фінансової допомоги Україні якихось неймовірних подій, яких ми не очікували. 

Усі ці внутрішні питання, які спливли в процесі обговорення фінансової допомоги Україні, — це відображення найжорстокішої внутрішньої конкурентної політики, яка супроводжує Сполучені Штати останні років 15. Тому ось такий гострий діалог зараз і виник.  

Я думаю, що в американській політиці “проросійське” — це дуже ефемерне поняття. Все таки Росія для США — це в минулому довгий час ключовий опонент. Можливості Росії зросли напередодні повномасштабного вторгнення. Росія справді розглядалася як ключовий ворог і США, і демократії загалом. 

Нам просто потрібно партнерами зі США багаторазово проговорити, що щойно ми прибираємо з глобального порядку денного Росію з точки зору впливу — світ стабілізується і має перспективи проговорити нові правила взаємовідносин у глобальних елітах та якийсь час жити спокійно. Якщо ми разом із партнерами не прибираємо Росію, то світ матиме десятки, а то й сотні різних осередків ескалації. Буде постійна гонка озброєнь, різко розростатиметься терористичний альянс. 

МАРК ВОЙДЖЕР: Україна може стати центром військово-промислового комплексу у Східній Європі

— Уже кілька десятків років Сполучені Штати співпрацюють з Ізраїлем у виробництві озброєння і техніки. Особливо це стосується сфери високоточних і високотехнологічних виробництв. Існувала подібна програма з Туреччиною. Там збирали F-16. 

Те, що військова співпраця обговорюється на рівні президента США і міністра оборони — говорить про те, що Сполучені Штати сприймають Україну як серйозного партнера і найсильнішу країну на східному фланзі НАТО. 

Це важлива ініціатива і ще рік тому вона, напевно, виглядала фантастичною через постійні російські обстріли. 

Для початку потрібно вирішити питання з безпекою. Тому що військові заводи і виробництва будуть головною мішенню для РФ. Тому необхідно вибудувати протиракетну оборону. Звичайно, ще є фінансові питання. 

Це надважливий крок у напрямку перетворення України на реальний центр оборонно-промислового комплексу та захисту Європи і НАТО. 

Економіка США не працює зараз на військових рейках. Тому потрібно розвивати оборонну промисловість в Україні. Інакше, як 80 років тому, Штати будуть змушені безперервно і довгостроково допомагати Україні, Ізраїлю і, може, Тайваню. А таких потужностей з виробництва зброї у США зараз не налаштовано. 

30 років ніхто в західному світі не думав, що прийде час, коли війна в стилі Другої світової повернеться як щоденна реальність. Всі думали, що максимум можливі швидкі та високотехнологічні удари проти терористичних організацій і дрібних диктаторів у країнах “глобального Півдня”. Тому вся промисловість була підлаштована під такі виклики. 

КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: Бойові вертольоти на лінії фронту не ефективні

— Винищувач F-18 Hornet (F-18) у першій розробці був конкурентом відомого нам General Dynamics F-16 Fighting Falcon (F-16). В останній модифікації F-16 має вантажопідйомність на рівні 7,5 тонн. Після модернізації він відповідає поколінню 4+ і 4++. F-18 спочатку були важчими і дорожчими в обслуговуванні – два двигуни і більше палива. Вантажопідйомність – близько 7,5 тонн. 

Існує міф, що нібито у F-18 сильніша стійка шасі, ніж у F-16. Насправді, шасі у F-18 просто по-іншому спроектоване через інші завдання посадки. Я не розумію, який нам толк від F-18.  

Транспортний літак C-17 Globemaster за своїми характеристиками десь між ІЛ-76 і Ан-124 “Руслан”. Середній переліт у нього – 5 тисяч км, вантажопідйомність — 70 тонн. 

За 200 мільйонів доларів можна купити більш корисні для нас види озброєння, які покажуть свою ефективність на фронті. Ці транспортні літаки, напевно, не літатимуть Україною. 

C-130 Super Hercules — надійний і витривалий літак. Взагалі американські транспортні літаки довго модернізували і в них вийшло зробити хороший продукт. 

Зараз і наша, і російська авіація намагається триматися подалі від лінії зіткнення. І якщо це відбувається — то це серйозний і ризикований захід. Уся прифронтова зона забита тактичними й оперативними засобами ураження. Як у таких умовах працювати ударним вертольотам — я не зовсім розумію. Адже робота безпосередньо на лінії фронту буде для них великою загрозою. 

Вертоліт Black Hawk теж бойовий. Його, звісно, можна використовувати для транспортування і десантування. Але це — бойовий вертоліт, який потрібно використовувати для атаки, особливо для десантування. 

Вертоліт Black Hawk тут же захочуть збити, це буде бажана здобич для росіян. 

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Допомога Україні стала предметом політичних торгів у США

— Україна саме радянським озброєнням вступила у війну і зустріла широкомасштабне вторгнення РФ. Основна технічна база радянського озброєння здебільшого знаходиться саме в Росії. Зі зрозумілих причин зараз ніяке технічне співробітництво з РФ неможливе. 

В України один шлях — інтегруватися з НАТО, брати за основу натовські зразки озброєння і військової техніки. 

У сфері озброєння НАТО першість належить Сполученим Штатам. Вони є законодавцями моди в цьому плані і можуть запропонувати нам найкращі зразки. 

Інші країни теж дуже сильно допомагають: німецькі компанії та англійські, польські, словацькі виробники.  

Зараз розв’язалася політична боротьба навколо надання допомоги Україні та Ізраїлю. Це стало предметом політичних торгів у США. Можна лише сподіватися на те, що це закінчиться для нас позитивно. 

На американській допомозі зав’язана не тільки система поставок озброєння, а й економічна підтримка, від якої залежить формування бюджету нашої країни. Український бюджет зверстано з розрахунком на цю підтримку. Нікуди від цього не дітися. Якщо її не буде — потрібно буде вживати термінових заходів. 

Якщо зараз рішення про фінансову допомогу Україні ухвалюється з такими труднощами, то можна собі уявити, як це відбуватиметься у 2024 році. Передвиборча кампанія в США вийде на фінішну пряму і там будуть більше думати про вибори. Ще складніше — якщо вибори виграє Дональд Трамп.

Читайте також: Зміцнення співпраці зі США, виробництво зброї в Україні та посилення ВПК: підсумки військової конференції у Вашингтоні в огляді експертів

Прямий ефір