У Китаю з’являються величезні репутаційні ризики через зближення з Росією, а сусідні країни почали посилювати власну обороноспроможність. Про це сьогодні, 2 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів доцент кафедри міжнародних відносин Києво-Могилянської академії, експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.
“Рукостискання з Путіним кидає тінь на імідж Китаю, на позицію Китаю як нейтральної країни, як миротворця, як країни, що засуджує практики застосування військової сили для розв’язання складнощів або конфліктів. Усі країни регіону, які оточують Китай, пильно стежать за його позицією”, — зазначив Єфремов.
Він пояснив, що якщо Китай не позиціонуватиме себе як миролюбна держава, то до нього моментально виникнуть підозри.
“Це спровокує якщо не гонку озброєнь, то формування антикитайських альянсів. Китай це чітко розуміє і намагається зберегти баланс, але російський напад на Україну вже порушив цю рівновагу”, — наголосив експерт.
За його словами, ситуація в Японії та Південній Кореї вже стрімко змінюється, там відбувається додаткова мілітаризація.
“Це пов’язано з тим, що зросла загроза з боку Росії, але попутно вирішується завдання посилення своєї обороноздатності і щодо Китаю. Те ж саме відбувається на Тайвані, на Філіппінах, в і Південно-Тихоокеанському регіоні. Формується нова коаліція за участю Австралії, Великої Британії, Сполучених Штатів і деяких інших країн у різних комбінаціях, яка зберігає антикитайську спрямованість. Це все ускладнює Китаю збереження свого лідерства і впливу в регіоні, штовхає китайське керівництво до того, щоб переосмислювати свою довгострокову стратегію, адаптуватися до нових умов”, — підсумував Дмитро Єфремов.
Читайте також: Мішустін або Шойгу після Путіна — на кого зробив ставку Китай, розповів дипломат
На думку надзвичайного і повноважного посла України Андрія Веселовського, китайський уряд почасти займає проукраїнську позицію. Пекін доносить до Москви ідею відступити у війні Росії проти України.