Президент РФ Володимир Путін не планує вести сумлінні перемовини з Україною. Про це свідчить риторика його останніх виступів. Очільник Кремля ідентифікував Захід як головного ворога Росії та натякнув, що мета війни проти України — поразка західних країн. Таких висновків дійшли в американському Інституті вивчення війни (ISW), експерти якого проаналізували заяви російського диктатора, повідомляє FREEДОМ.
Новий 2024 рік Путін почав з посилення риторики про те, що головним ворогом Росії є Захід. Нова порція його наративів підтверджує, що Москва намагається продемонструвати, що не вважає Україну незалежною державою, заявили в ISW.
“Путін, можливо, розширює свої воєнні цілі в Україні, включивши до них конфронтацію із Заходом, намагаючись створити умови для постійного нарощування російської військової потужності та виправдати високі жертви на полі бою. 2023 року Росія майже не домоглася значних успіхів шляхом високих витрат на робочу силу, попри абсурдні заяви Путіна від 1 січня про те, що він наказує російським військовослужбовцям розпочинати наступ, якщо він не призведе до значних жертв”, — ідеться у звіті ISW.
За даними Генерального штабу ЗСУ, втрати особового складу ЗС РФ перевищили 360 тисяч. За весь 2023 рік російська армія зуміла захопити українські території, сумарна площа яких менша за Київ. За словами політологів, програш у війні із Заходом був би менш болючим ударом для кремлівського режиму, ніж перемога України. Саме тому Путін намагається піднести агресію Росії проти України як нібито західно-російське протистояння.
“Якщо росіяни усвідомлюватимуть той факт, що вони програли Україні, яку вони впродовж багатьох років вважають недодержавою або маленькою країною, яка не має права на майбутнє, все завдяки кремлівській пропаганді, то, звісно ж, це загрожуватиме московському режиму, режиму Володимира Путіна”, — каже кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
У грудні 2023 року низка західних ЗМІ повідомила, що Росія нібито готова до укладення угоди і припинення вогню проти України. Але дії Росії — активізація штурмів по всій лінії фронту і масштабні ракетні атаки по цивільній інфраструктурі в тилових містах України, як і зміна риторики Путіна, свідчать про протилежне.
“Представлення Путіним війни проти України як боротьби Росії проти Заходу — а не України — вказує на те, що він не має наміру сумлінно вести перемовини з Україною і висуває інформаційні умови, спрямовані на те, щоб переконати Захід зрадити Україну за допомогою перемовин. Путін, імовірно, навмисно і помилково представляє Україну як бездіяльного пішака в конфлікті між Росією і Заходом, щоб замаскувати свої експансіоністські та максималістські цілі зі встановлення повного контролю над Україною”, — йдеться у звіті ISW.
Росія не хоче миру, їй потрібна лише пауза, щоб накопичити ресурси для відновлення бойових дій. Щоб закінчити війну проти України, Путін повинен вивести російські війська з території країни, а не вдаватися до кулуарної дипломатії.
“Російська Федерація хотіла б якийсь час, щоб бойові дії припинилися, щоб можна було перезавантажити свою військову машину, і щоб спокійно пройти політичний процес у країні. Мається на увазі, президентські вибори. Я думаю, що це не більше ніж блеф з боку Росії. Вона сподівається, що все-таки Захід буде тиснути на Київ, щоб він погодився на ті чи інші умови нібито для перепочинку, щоб не було таких масованих ракетних обстрілів”, — коментує Желіховський.
Формальні результати виборів президента Росії в березні будуть такими, якими їх хоче бачити Путін. У цьому міжнародна спільнота не сумнівається. Але російський диктатор намагається зберегти і свою легітимність. Для цього уникає непопулярних рішень, приміром, нової хвилі мобілізації, та оголошує про підвищення соціальних виплат. Хоче продемонструвати й досягнення у війні проти України. За умов їх відсутності він каже, що проти Росії нібито воює весь західний світ, а отже, можливі затримки в постачанні оборонної допомоги Україні можна підносити як перемогу.
Водночас після отримання статусу підозрюваного у воєнному злочині — депортації українських дітей, а також жовтневого рішення ПАРЄ визнати російського президента диктатором, Путіну не вдасться зберегти легітимність.
Читайте також: Троянський кінь переговорів: що ховається за миротворчою риторикою Путіна — думки експертів