Сербія розривається між США, Росією, Китаєм та Європейським Союзом. Президент Сербії Олександр Вучич намагається розвивати відносини з усіма країнами, проте схиляється до Заходу. Такою думкою сьогодні, 20 липня, в ефірі телеканалу FREEДOM поділилася завідувачка кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету ім. І. Мечнікова, доктор політичних наук, професорка Ольга Брусиловська.
“Безумовно, війна в Україні загострила внутрішню ситуацію в усіх країнах, що прилягають до неспокійної зони між старими європейськими країнами та Росією. Тобто це те, що раніше було буферною зоною чи, як кажемо, посткомуністичні країни Європи. Вони є дуже вразливою зоною, тому що економічно всі, окрім Словенії, набагато слабші за країни класичного Європейського Союзу. І прийняли їх до ЄС із політичних мотивів. Насправді це стало великим ударом по економіці ЄС. А також великою проблемою для країн Західних Балкан, які прагнуть у ЄС. Але Євросоюз не може всі ці країни прийняти зараз. Крім того, поведінка багатьох, умовно кажучи “новачків”, таких як Угорщина, показує, що нові члени ЄС приносять величезну кількість проблем усій організації. Тому говорити про вступ Сербії до ЄС найближчим часом досить сумнівно. Тим більше, що в Сербії ще є дуже проблемне питання з Косово, — розповіла Брусиловська.
Вона зазначила, що раніше Олександр Вучич розповів, що Белград освоюватиме найбільше в Європі родовище літію з Німеччиною та Євросоюзом, а не Китаєм. Він пов’язав із цим проєктом великі надії на розвиток сербської економіки та прискорення інтеграції країни до ЄС. Насправді сербський президент хоче скористатися цим чинником як якоюсь чарівною паличкою, яка допоможе йому досягти більше преференцій.
“Йдеться саме про те, що він хоче досягти якихось економічних преференцій для Сербії. І в цьому плані, я думаю, що в нього вийде. Вучич хоче використати нову тему щодо видобутку літію та виробництва електромобілів на свою користь. І в такий спосіб отримати більше приводів для проведення структурних реформ”, — констатувала Ольга Брусиловська.
Читайте також: Сербія рішуче прагне ЄС — “квиток” для Белграда (ВІДЕО)