У заяві Путіна про наміри розмістити у Білорусі російську тактичну ядерну зброю (ТЯЗ) не прозвучало конкретики. Поки що її можна трактувати лише як сигнал про те, що Путін залишився незадоволений зустріччю з лідером Китаю Сі Цзіньпіном, принаймні в тій частині, яка стосувалася військової допомоги Пекіна Москві. Таку думку сьогодні, 27 березня, висловив завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень, експерт із питань міжнародної безпеки Олексій Їжак у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.
Експерт звертає увагу на те, що Путін не сказав, ані коли буде розміщено ТЯЗ в Білорусі, ані про види озброєнь, для яких воно призначене.
“Путін не сказав, коли і як це відбуватиметься. Все, що він сказав, що 1 липня буде технічна готовність для того, щоби російська тактична ядерна зброя з’явилася в Білорусі. А коли вона з’явиться і чи взагалі з’явиться, невідомо”, — коментує Їжак.
На його думку, заява Путіна свідчить, по-перше, про те, що йому “Білорусь не шкода”. По-друге, сигналізує про незадоволення Путіна зустріччю з китайським колегою. Адже під час візиту голови КНР Сі Цзіньпіна до Москви сторони підписали спільну заяву про партнерство, де було записано, що ядерні країни мають відмовитись від розміщення ядерної зброї за межами національної території.
“І за кілька днів після цього він заявив, що готовий розмістити ядерну зброю в Білорусі. Це означає лише одне: Путін залишився незадоволеним цією розмовою у питанні ведення війни. У якихось інших питаннях, можливо, задоволений, але у питанні ведення війни проти України він залишився незадоволеним. Тобто китайської допомоги він не отримав у достатньому обсязі”, — резюмував Олексій Їжак.
Читайте також: “Шуму багато, а результатів мало — візит Сі до Москви виявився абстрактним і аморфним”: оцінка Фесенка