Кремль прислухатиметься до Китаю, який незадоволений рішенням про готовність розмістити ядерні заряди в Білорусі. Таку думку сьогодні, 28 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.
Так він прокоментував заяву МЗС Китаю, що в ядерних війнах не може бути переможців, і заклик Пекіна до РФ знижувати стратегічні ризики і відмовитися від розміщення ядерної зброї в Білорусі.
“Я думаю, що вони більше дослухатимуться навіть не до офіційної заяви, а до тієї інформації, яка до них надходитиме закритими дипломатичними каналами. Оскільки явно Китай не дуже задоволений цим рішенням. Що дуже показово, ця заява прозвучала практично одразу після того, як Сі Цзіньпін поїхав з Росії. Тобто вони говорили про одне, про те, що не можна сприяти поширенню ядерної зброї, і тут Росія робить заяву, що вони готові тактичні ядерні заряди розмістити на території Білорусі. Я думаю, там уже почалися активні перемовини, якесь незадоволення було висловлено, і відповідно до цього далеко не факт, що безпосередньо в липні, коли там планували закінчити будівництво пунктів зберігання цієї ядерної зброї, насправді її туди буде передано”, — сказав Рейтерович.
Тим паче, уточнив політолог, після такої заяви і Китай, і США, і Франція, і Велика Британія, тобто ті країни, які володіють ядерною зброєю, будуть набагато пильніше через різні канали, зокрема й через свою розвідку, стежити за тим, як цю зброю перевозитимуть, і чи планує справді Путін цю зброю там розміщувати.
На думку політолога, поки що заява Путіна звучить як гучна провокація, щоб відновити його імідж. Не факт, що РФ перейде від слів до дій.
“Станом на сьогодні, поки що складається враження, що це не більше ніж гучна провокаційна заява з боку Путіна, він досить регулярно їх робить. Заява прозвучала саме зараз для того, щоб певним чином підняти або відновити, скажімо так, імідж Путіна як такого суб’єкта геополітики, який дуже сильно збляк після візиту Сі Цзіньпіна до Москви і розмов у світі про те, що Росія перетворюється на молодшого партнера Китаю. Тому тут потрібно спостерігати за розвитком ситуації, але далеко не факт, що від цих слів Росія перейде до реальних справ”, — каже Рейтерович.
Водночас, як уточнив політолог, що зі стратегічного погляду розміщення тактичної ядерної зброї, тим паче в Білорусі, не несе жодних особливих вигод для Росії.
“З тієї причини, що вони вже мають анклав у Європі більш небезпечний, з погляду завдання можливих якихось ядерних ударів, і цей анклав називається Калінінградська область. Тому тут це все більше схоже на інформаційну спецоперацію і спробу вкотре десь натиснути на деякі західні країни, щоб вони злякалися і стали закликати Україну насамперед сідати з Росією за стіл перемовин, про щось там домовлятися і якщо не закінчувати війну, то принаймні досягати якогось перемир’я. Безумовно, з урахуванням інтересів РФ”, — резюмував Ігор Рейтерович.
Читайте також: На спроби перемістити ядерну зброю до Білорусі буде серйозна міжнародна реакція — прогноз експерта