Завершився парламентський саміт Кримської платформи — підсумки (ВІДЕО)

Кримська платформа. Фото: ukrinform.ua

Деокупація Криму, його подальша реінтеграція, притягнення Росії до відповідальності за порушення міжнародного права та загальна безпекова архітектура у світі. Ці питання обговорювали два дні у хорватському Загребі делегації з понад 50 країн у рамках першого міжнародного парламентського саміту Кримської платформи. У ньому взяли участь понад 400 політиків з усього світу, передає FREEДОМ.

У зв’язку з постійними обстрілами Росією України саміт проводять у Хорватії. У країні, яка знає, що таке невиправдана агресія.

Дев’ятий рік Кремль веде політику геноциду в анексованому Криму: і примусова мобілізація, і арешти, і мілітаризація півострова. А після повномасштабного вторгнення Путін використовує Крим як плацдарм для подальшої окупації українських теренів. Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук закликав під час парламентського саміту Кримської платформи визнати Росію країною-терористом.

У роботі саміту взяв участь президент України Володимир Зеленський. Він розповів учасникам саміту, за яких умов зараз живуть кримські татари в анексованому Криму, а також зазначив, що за дев’ять років окупації Росією українського півострова реінтегрувати його буде складно.

“З 2014 року Крим — це єдина частина Європи, в якій де-факто тривають чистки — за релігійними та етнічними ознаками. Якщо ти мусульманин, російські окупанти вважають тебе винним. Якщо ти киримлі, російські окупанти вважають тебе винним. Якщо у тебе український паспорт, російські окупанти вважають тебе винним. Люди в таких умовах уже дев’ятий рік. Ми змінимо ситуацію повністю, тому що російський потенціал агресії буде знищено на корені, коли український прапор знову буде на своєму законному місці — у містах та селах Криму”, — заявив Володимир Зеленський.

Під час саміту речниця палати представників США Ненсі Пелосі заявила, що сьогодні на кону сама демократія. За її словами, Конгрес виділив близько 60 млрд дол. на гуманітарну підтримку України, частину цієї суми було виплачено кілька тижнів тому.

“Ми будемо надавати підтримку до перемоги. Ми бачили 12 жовтня, як 143 країни ООН виступили єдиним фронтом проти анексії територій України. Це ключовий пріоритет — забезпечити, щоб США реагували на конкретні потреби та запити України, надавати додаткові системи зброї, у тому числі РСЗВ. Я хочу подякувати нашому Міністерству оборони, яке провело збори, щоб ми могли спільно обговорити, як нам забезпечити кращу підтримку України”, — зазначила Ненсі Пелосі.

Анексія півострова Росією — це не лише порушення міжнародного права, а й загроза стабільності у Чорноморському регіоні, наголосили учасники саміту. Крім того, вони зауважили, що деокупація Криму вкрай важлива, але, крім цього, Росія повинна заплатити за всі злочини, які були й продовжуються на Кримському півострові.

“Ви знаєте, ми проводимо зустрічі щодня в різних парламентах. Ми підписали меморандум порозуміння, створюємо проєкти щодо збільшення фінансової, військової, соціальної та гуманітарної підтримки. Це постійний процес, це не робота одного дня, це довгий процес. І ми маємо надавати санкційного тиску на Росію та підтримувати Україну щодня”, — наголосив перший заступник Європейського парламенту Отмар Карас.

За підсумками парламентського саміту учасники ухвалили резолюцію, згідно з якою парламентарі працюватимуть над деокупацією Кримського півострова, але окрім парламентарів цим питанням займатимуться також експерти та уряд. Так, учасники закріпили намір фінансової, дипломатичної, політичної та гуманітарної підтримки України. Про це заявив під час закриття саміту голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

“Ми тут говорили про те, що буде презентовано єдиний план деокупації Кримського півострова, і сьогодні ми визначили роль парламентарів, тому що це люди, які затверджують рішення на рівні законодавства. Крім цього, ми створюватимемо відповідний орган, який забезпечуватиме швидку координацію між усіма учасниками. І останнє, найважливішим прикладним значенням буде, що наступну Кримську платформу ми проведемо в Україні, в українському Криму”, — сказав він.

Згідно з резолюцією, учасники саміту також підтвердили, що й надалі співпрацюватимуть з усіма міжнародними організаціями щодо деокупації Кримського півострова. Варто зазначити, що в рамках першого парламентського саміту Кримської платформи також обговорювали питання порушення прав кримських татар. Вчора, нагадаємо, була дискусійна панель, де виступали хорватські експерти, а також експерти з України. Попри те, що саміт Кримської платформи завершився, проте парламентарі й надалі співпрацюватимуть у цьому питанні.

Читайте також: Повернення українського прапора до Криму означатиме відродження справжнього світу, — Зеленський (ВІДЕО)

Прямий ефір