Завершився дводенний візит Зеленського до Брюсселя — підсумки (ВІДЕО)

Круглий стіл. Фото: president.gov.ua

Президент України взяв участь у засіданні Європейської Ради у Брюсселі. Володимир Зеленський обговорив із лідерами ЄС посилення санкцій щодо Росії та інші кроки, які допоможуть змусити Кремль до справедливого світу. Одним із головних питань стало нарощування обсягів виробництва зброї та оборонна допомога Україні, зокрема захист енергетичного сектору, повідомив спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сізов.

Засідання Європейської Ради продовжується вже без Володимира Зеленського. Європейські лідери перестали обговорювати тему України та тепер обговорюють позиції ЄС у світі, проблему міграції, Близький Схід та інші внутрішні проблеми.

У підсумкових висновках зокрема йдеться про необхідність розблокування Європейського фонду миру. Йдеться про заблоковані платежі за поставлене озброєння майже на 7 млрд євро. Також Рада вітає кілька рішень європейської влади. Це дві європейські програми — український механізм та програма кредитування за рахунок заморожених російських активів. Обидві ці програми дозволять у 2025 році виділити Україні для підтримки бюджету понад 30 млрд євро.

Головні дискусії були про те, з якою спільною позицією Європейський Союз та Україна розпочинатимуть роботу з новою адміністрацією обраного президента США Дональда Трампа. Президент України Володимир Зеленський на підсумковій пресконференції розповів, як бачить цю сильну переговорну позицію України.

“Сильна позиція — це стабільний фронт, щоб росіяни не могли просуватися. Здається, це дуже просто, а це дуже непросто. Це передбачає, що Росія не матиме армію, яка здатна просуватися вперед. Далі — підготовка та оснащення нових бригад нашими партнерами. Далі — фінансова підтримка. У нас сьогодні є підтримка завдяки рішенню “Великої сімки”. Рішення є, гроші надходитимуть. Це означає економічну та макрофінансову стійкість України. Це також сильна позиція для України. Далі — гарантії безпеки. Потрібна зрозуміла позиція наших партнерів у цьому питанні без жодних сюрпризів. Ми повинні знати, які гарантії безпеки будуть. У нас сьогодні близько 8 млн осіб за кордоном. Як вони повертатимуться, підтримуватимуть економіку, сплачуватимуть податки, якщо вони не знають, що буде завтра? Та й потрібна сильна позиція нової адміністрації США, готової до посилення України, до тотальних санкцій проти Росії”, — заявив він.

Позиція України знаходить розуміння у союзників, деякі з них уже готові обговорювати розміщення миротворців на території України, але для цього потрібні певні умови. Росія не виконує своїх зобов’язань, тому потрібен силовий важіль впливу на неї. Президент України розповів, яким він бачить цей важіль.

“Ми вчора розпочали день у Брюсселі із зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном. Ми підтримуємо його ініціативу, але нам потрібно розробити всі деталі щодо миротворчого контингенту. Ми просто говоримо, що це може бути частиною гарантій безпеки. Безперечно, для нас найважливіша гарантія безпеки — це НАТО. І доки Україна не в НАТО, такий аспект може розглядатися. Питання лише у тому, щоб це була не просто штучна історія. Потрібні дієві механізми, тому що ви бачите, з ким ми маємо справу. Сьогодні товариш із Кремля сказав, що Росія пропонує технологічну дуель. Путін сказав: “Ми вдаримо, наприклад, кудись по Києву “Орешником”, цією новою ракетою, вони нехай поставлять протиповітряну оборону. І побачимо, що буде”. І ви вважаєте, що це адекватна людина?” — зазначив Володимир Зеленський.

Позицію України поділяють єврочиновники та більшість європейських лідерів, тим паче на тлі таких заяв Володимира Путіна. У висновках Ради йдеться про необхідність продовжувати підтримувати Україну, підтверджується незмінна прихильність Європейського Союзу, надання постійної політичної, фінансової, економічної, гуманітарної, військової та дипломатичної підтримки Україні та її народу так довго, як це буде потрібно, і так інтенсивно, як це необхідно. Росія не має перемогти, вважають європейські лідери. Їхню позицію сформулювала президентка Європарламенту Роберта Мецола.

“Дуже важливо, що перший візит президент Кошта здійснив до Києва, і що на першій Європейській Раді Кошти — у нас президент Зеленський. Якщо ви зіставите це з проукраїнською більшістю, яку ми маємо в парламенті, то побачите, що незалежно від того, які заходи потрібні Україні — чи то фінансова або гуманітарна допомога, ви завжди знайдете підтримку в Європейському парламенті. І найголовніше, коли ми говоримо про Україну, це має бути з Україною за столом. І коли ми говоримо про мир, це має бути мир із гідністю, зі справедливістю”, — наголосила вона.

Український президент використав свій візит до Брюсселя й для двосторонніх зустрічей. Він провів переговори з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Вони обговорили питання євроінтеграції. Україна розраховує відкрити два кластери у переговорах щодо вступу до ЄС на початку польського головування у Раді Євросоюзу, яке стартує з січня наступного року. З прем’єр-міністром Чехії Петром Фіалою Володимир Зеленський обговорював посилення протиповітряної оборони та захист об’єктів енергетики.

Читайте також: Щоб США могли максимально натиснути на Росію, Європа повинна зайняти чітку позицію, — Зеленський

Прямий ефір