Досі не врегульовано питання з точки зору міжнародного права щодо цивільних заручників. Про це сьогодні, 7 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомила виконавча директорка Східної правозахисної групи, адвокатка та правозахисниця Віра Ястребова.
“РФ на сьогодні виконує повністю наказ злочинного путінського, кремлівського режиму. І завдання силовиків РФ, насамперед на прикладі наших українських цивільних полонених придушити протестний потенціал навіть потенційний. Тобто шляхом нелюдських катувань, знущань, у такий спосіб РФ намагається залякати всіх інших жителів непідконтрольних територій для того, щоб вони не виявляли жодних спроб повалити окупаційний режим і протистояти владі окупантів. Тому випадки жорстоких розправ стають публічними, і РФ у такий спосіб на прикладі цих жертв намагається показати, що так буде з кожним українцем, який якимось чином, дією, поглядом, словом, не погоджується з окупацією та готовий це висловлювати”, — сказала вона.
Правозахисниця нагадала, що РФ грубо нехтує нормами міжнародного права, зокрема й щодо комбатантів і військовополонених — українців. Тому навіть за наявності додаткових норм, від їх порушення РФ це не зупинить і не змусить їх дотримуватися.
“Що її може змусити дотримуватися? Це консолідація всієї цивілізованої світової спільноти на підтримку України, зокрема запровадження додаткових санкцій, які будуть ефективними та нівелюють будь-які можливості їхнього обходу через інші держави, які, на жаль, продовжують постачати РФ і товари подвійного призначення, і якимось чином беруть участь у цьому ухиленні РФ від санкційного тиску. І ми маємо розуміти, що тільки таким шляхом примусити її повернути, а й понести покарання за ті злочини, які вони вчиняють і проти цивільного населення, проти заручників, і проти наших українців, які перебувають у полоні”, — наголосила Ястребова.
Читайте також: У Росії тримають у заручниках українських дітей, усіляко намагаючись стерти їхню національну ідентичність — думка правозахисника
Як повідомлялося раніше, РФ утримує близько 25 тисяч українських цивільних полонених. Україні від початку створення координаційного штабу вдалося повернути 144 особи. Про це розповів уповноважений Верховної Ради із прав людини Дмитро Лубінець. Він уточнив, що процес порятунку цивільних осіб, які незаконно утримуються, ускладнюється тим, що їхній статус ніяк не визначений міжнародним гуманітарним правом.