На зустрічі лідерів США і Китаю Джозефа Байдена і Сі Цзіньпіна обговорюватимуть усе. Обидві сторони заявляють перед перемовинами свої найідеальніші перемовні позиції, максимально жорсткі. Про це сьогодні, 12 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив китаєзнавець Олександр Федічев.
За його словами, для Китаю найважливішим питанням є питання Тайваню і того, щоб США не підтримували Тайвань у військовому плані, а також не надавали Тайваню таку моральну і символічну підтримку.
“Для Китаю це на першому плані. Для США тайванське питання так само не менш важливе, оскільки Тайвань є фактично давньою опорою Сполучених Штатів у Тихоокеанському регіоні, який, безсумнівно, і для США, і для їхніх інших важливих партнерів, як-от Японія, Південна Корея, Філіппіни, є дуже важливим партнером”, — каже Федічев.
Щодо питань Близького Сходу, палестино-ізраїльського конфлікту і питання війни Росії проти України, то, на думку китаєзнавця, ці питання і для Китаю, особливо, і для США, зокрема, все-таки тимчасові, актуальні на цей момент. А питання Тайваню — постійне й абсолютно важливе.
“Я думаю, приблизно однакову увагу буде приділено всім питанням. Єдине, на жаль, боюся, що якраз питання російської агресії проти України посяде не таке важливе місце, як могло б посісти, якби не розпочався конфлікт між Ізраїлем і угрупованням ХАМАС”, — додав Федічев.
Він зазначив, що і Китай, і США, з одного боку, обидві дуже сильні держави. З іншого боку, вони дуже тісно пов’язані економічно одна з одною. Тому ні Китай, ні США не можуть чітко й однозначно одне на одного дуже сильно натиснути, і змусити щось зробити.
“До чого сторони в підсумку домовляться, ми бачитимемо. Я думаю, що реально завдання Сполучених Штатів не допустити, щоб Китай активізував свої постачання продукції подвійного призначення до Росії. Я думаю, що все-таки, боячись, знову ж таки, втратити економічні відносини зі Сполученими Штатами і з Європою, що може призвести до дуже серйозних проблем для економіки Китаю, прямих постачань озброєння Китаю до Росії не здійснюватимуть, попри численні прохання з боку Путіна. Крім цього, я думаю, Сполучені Штати сподіваються, що Китай використає свій вплив на Північну Корею, щоб зменшити постачання корейського озброєння до Росії або, як мінімум, не збільшити”, — висловився китаєзнавець.
Разом із цим, вважає він, Китай змушений буде прислухатися до думки Сполучених Штатів, але й Сполучені Штати не мають абсолютного впливу на Китай.
“Зокрема й тому, що китайська сторона може і просто з міркувань, що “ось, ми не піддалися на тиск”, зробити щось всупереч бажанню США, якщо на них сильно надмірно тиснути. Тому сторони намагаються дотримуватися балансу”, — резюмував Олександр Федічев.
Зазначимо, лідери США та Китаю зустрінуться 15 листопада. Про це повідомили в Білому домі. Перша цьогоріч зустріч Джо Байдена і Сі Цзіньпіна відбудеться в Сан-Франциско на полях форуму Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва. Обговорити планують подальші відносини між країнами, а також низку інших не менш важливих питань. Востаннє лідери зустрічалися на саміті G20 (“Великої двадцятки”) на Балі в листопаді 2022 року, а сам Сі не був у США від 2017 року.
Читайте також: США і КНР приречені на співпрацю одне з одним — вигоди від зустрічі Байдена і Сі окреслив політолог
Нагадаємо, конструктивна розмова в кулуарах форуму АТЕС — так у Білому домі позначили майбутню зустріч Байдена і Сі. Коли ситуація у світі, здавалося б, дедалі більше виходить з-під контролю, вагомі спільні інтереси спонукають США і КНР до діалогу і співпраці, попри серйозні розбіжності в поглядах на найгостріші проблеми на планеті. Обидві сторони повідомили про принципову домовленість обговорити важливі питання.