За минулий рік, в умовах повномасштабної розв’язаної Росією війни, дипломатична робота української влади змінилася. Завдання України як держави — вигнати російських окупантів і повністю звільнити свої території. Про це сьогодні, 16 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
“Потрібно сказати, що не тільки дипломатична робота інша, ніж у липні минулого року. Стан на фронті інший, рівень озброєння нашої армії інший. Завдання, які ми зараз розв’язуємо, трошки вже інші, ніж рік тому. Тому і робота, звісно, вже трошки інша, ніж була раніше. Вона динамічна, відповідає інтересам Української держави, національного права і міжнародного порядку, який існував до російської агресії, яка його порушила”, — сказав він.
Тому, на думку Левченка, завдання української дипломатії — допомогти українській державі та всій міжнародній спільноті повернути міжнародний порядок відповідно до того, як його вибудовували після 1945 року (після Другої світової війни).
“І, відповідно, відкинути агресора на свою територію, звільнити всі тимчасово окуповані простори, аж до кожного села. Як сказав президент України, ми не залишимо жодного села з одним жителем під окупацією. Це завдання української держави і Збройних сил. Цю позицію підтримують наші міжнародні партнери і, звісно, українська дипломатія. А сам президент фактично очолює її зараз як глава держави, проводячи масово міжнародні зустрічі, доносячи нашим партнерам точку зору Києва”, — каже дипломат.
Тож, констатував він, ці завдання липня 2023 року відповідають ситуації, яка наразі є, і перспективам, яких очікує Україна з повною зміною на користь Києва міжнародної підтримки.
“І, звичайно ж, очікуємо і змін на лінії фронту”, — додав Левченко.
Щодо декларації підтримки України, то, за словами дипломата, зараз ситуація трошки інша, ніж із Будапештським меморандумом, який не став договірним документом, тобто не підлягав ратифікації національних парламентів. Тепер же в межах цієї декларації Україна з кожною країною підписуватиме окремий документ, який матиме зобов’язальний характер.
“І не може бути ситуації, що Україна потерпає від агресора і не отримує допомоги від іншої країни, яка зобов’язалася підтримати Україну озброєннями, фінансово, в гуманітарному плані. Тому що Україна не тільки просить милостиню, а тримає міжнародний фронт цивілізаційний, європейський від агресії, яка має безпрецедентний характер. Тому країни демократії розуміють, що, підтримуючи Україну, вони підтримують, насамперед цивілізаційний лад Європи, своїх же громадян, демократичні підвалини нашого континенту. І я думаю, що окрім “Сімки” і тих 10 країн Північної Європи, які вже заявили про готовність підписати двосторонні такі угоди, кількість цих країн тільки розширюватиметься”, — резюмував Олександр Левченко.
Читайте також: Найкращим виходом із війни для України, світу і самої РФ став би великий “жест доброї волі” росіян, — аналітик
Нагадаємо, вже 10 країн приєдналися до спільної декларації підтримки України, яка була узгоджена країнами “Великої сімки” (G7). Йдеться про постачання зброї, підтримку в розвитку оборонно-промислового комплексу, навчання, співпрацю в галузі розвідки та кібербезпеки та багато іншого.