Завдання для Червоного Хреста та МАГАТЕ: до чого закликає Київ та як сприяють організації (ВІДЕО)

Червоний Хрест. Фото: ukrinform.ua

На початку осені місія Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) прибула на Запорізьку атомну електростанцію (АЕС). Спостерігачі підтвердили, що станцію мілітаризувала російська армія — там перебуває військовий транспорт і військовий персонал. В одному з останніх рапортів МАГАТЕ повідомило, що наближається до головного, поставленого перед ним Україною завдання — встановити зону безпеки навколо окупованої станції, інформує FREEДОМ.

Останні кілька днів район станції майже не обстрілювався російською армією, не рахуючи вибуху двох мін за периметром, звітують спостерігачі. Завдяки роботі українських співробітників на ЗАЕС почався перезапуск 5-го та 6-го енергоблоків, які були відключені через обстріл російськими окупантами ліній зв’язку.

“Українським інженерам вдалося відновити резервне живлення Запорізької АЕС, це важлива подія після того, як за останній тиждень станція двічі втрачала доступ до зовнішньої електрики”, — йдеться у заяві організації.

Представники місії на чолі із гендиректором агентства Рафаелем Гроссі прибули на Запорізьку АЕС ще 1 вересня. Спочатку російські окупанти не давали спостерігачам потрапити на станцію, почавши масований обстріл Енергодара. Після цього спостерігачі підтвердили інформацію про мілітаризацію станції армією Росії.

“Ідея у тому, щоби припинилися обстріли. Чи не так? Ось чому я дуже чітко говорю, що захисна зона дійсно необхідна. Має бути визнання того, що ця атомна електростанція не може бути якоюсь військовою ціллю. У будь-якому випадку”, — резюмував Гроссі.

В одному з останніх рапортів у МАГАТЕ повідомили, що наближаються до головного поставленого перед ними Україною завдання — встановити зону безпеки навколо окупованої Запорізької АЕС. Для цього Гроссі навіть намагався обговорити питання припинення обстрілів із Путіним, який одразу після незаконного “референдуму” доручив зарахувати станцію до так званої “федеральної власності”.

“Я сказав йому, сказав російському уряду, що МАГАТЕ не може визнати анексію. Це питання, що виходить за межі ядерної проблематики. Це питання, яке стосується Статуту Організації Об’єднаних Націй та міжнародного права. Так, все зрозуміло. Я розмовляв з ним прямо”, — повідомив гендиректор агентства.

Після того, щоб повідомити про розмову з президентом Росії, Гроссі знову повернувся до України та зустрівся з Володимиром Зеленським, з яким вони говорили і до розмови з Путіним. За даними Гроссі, “Росатом” вирішив чинити тиск на українських співробітників станції. Щоб ті, і так працюючи в окупації та під дулами автоматів російської армії на найбільшій електростанції у всій Європі, ще й підписали з Росією трудові угоди. Український “Енергоатом” просить працівників цього не робити.

У Києві вважають: за прикладом МАГАТЕ може працювати і місія Червоного Хреста. Комітет давно отримав завдання від України — перевірити та покращити умови утримання українських полонених у Оленівці, де порушують Женевську конвенцію.

Після теракту, влаштованого Росією 29 липня, внаслідок якого загинули, за даними російської сторони, понад 50 захисників “Азовсталі”, Кремль так і не передав Києву повний список загиблих. До всіх полонених терміново потрібний доступ. Червоний Хрест може це здійснити, Київ давно готовий сприяти, але організація має щось робити для цієї місії, заявив президент України.

“Міжнародний Комітет Червоного Хреста — це не клуб із привілеями, де отримують зарплати та насолоджуються життям. Червоний Хрест має зобов’язання, насамперед, морального характеру. Мандат Червоного Хреста має виконуватися. Потрібно негайно робити те, що є цілком логічним для Червоного Хреста, коли Оленівка — фактично концтабір”, — резюмував Зеленський.

“Поділяємо розчарування”, — так відповіли президенту в Червоному Хресті. У МКЧХ стверджують, що з лютого працюють над доступом до колонії — щоби перевірити, які там умови та як поводяться з українськими військовополоненими. Але не можуть силоміць проникнути “у місце тримання під вартою”.

В Оленівці, за даними звільнених із полону українських військових, яких раніше обміняли, — нелюдські умови утримання, катування голодом та тортури. Без допомоги Чевоного Хреста родичі полонених не можуть отримати жодної інформації про близьких.

Як повідомлялося раніше, Європейський Союз рішуче засуджує указ президента Росії Путіна щодо незаконного захоплення Запорізької атомної електростанції і створення відповідного “державного підприємства”.

Прямий ефір