Збитки, завдані Україні російською агресією, становлять близько 164 млрд дол. Таку цифру в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив керівник напряму економічних втрат проєкту “Росія заплатить”, старший економіст Центру економічної стратегії Дмитро Горюнов.
Він зазначив, що останній офіційний звіт вийшов на початку 2024 року, й на той момент збитки оцінювали у 157 млрд дол. Однак через те, що навесні почалася нова хвиля російських ударів по енергетичній інфраструктурі України, був зроблений окремий галузевий звіт по енергетиці.
“І оскільки там збиток зріс в півтора рази, то, в принципі, якщо взяти загальну цифру на початок року і цифри по енергетиці вже на початок літа, то це вийде десь 164 млрд дол. уже. Насправді ми зараз будемо починати вже перерахунок повний по всіх секторах. Але умовно можна вважати, що зараз 164 млрд дол. прямого збитку від руйнування або часткового пошкодження різного виду майна, тобто фізичних активів”, — сказав Горюнов.
За його словами, розроблено різні форми збору інформації про завдані Україні збитки. Так, зараз цю інформацію збирають місцеві органи влади, тобто люди, які перебувають безпосередньо на місцях.
“Вона фіксується в спеціальних формах, потім це консолідується на рівні уряду, і там усе-таки величезні таблиці, до якої ми частково маємо доступ, за винятком якихось там чутливих речей. Тобто зрозуміло, що нам не покажуть військові об’єкти тощо, але житло, лікарні, школи тощо — ці всі таблиці ми бачимо, ми це все акумулюємо, чистимо, тому що там можуть накопичуватися дубляжі… Тобто інформацію збирають місцеві органи влади, потім ця інформація акумулюється на рівні уряду, а також ми це доповнюємо якимись там супутниковими зйомками — особливо це актуально для територій, які окуповані. Плюс деякі речі ми рахуємо аналітичним чином, розуміючи, що не вся інформація є, і ми, маючи інформацію по одному сектору, її застосовуємо до іншого й отримуємо деякі оцінки”, — розповів Горюнов.
За його словами, під час переведення інформації вже в грошовий вираз використовується не ринкова вартість об’єкта, а вартість його відновлення.
“Ми використовуємо просто вартість у плані не скільки будинок коштував би, щоб купити, а скільки коштує його побудувати заново. Тобто методологічно це саме так організовано”, — сказав економіст.
Що стосується великих та середніх підприємств, то, як зазначив Горюнов, підрахунок збитків відбувається індивідуально, на основі їхньої фінансової звітності та на основі інформації від самих компаній або від зовнішніх джерел. Збитки, завдані малим підприємствам, рахують у непрямий спосіб.
“У грошах у промисловості, будівництві та послугах прямий збиток — це близько 13 млрд дол. зараз”, — сказав економіст.
Читайте також: РФ назвала свою наступну ціль: чи варто побоюватися обстрілів українських ГЕС і як реагувати на шантаж Кремля
Нагадаємо, Росія регулярно атакує енергетичну інфраструктуру України, використовуючи дрони “Шахед” і ракети різного калібру. У звіті Міжнародного валютного фонду повідомляється, що внаслідок російських обстрілів енергосистеми України було знищено 80% теплової генерації та 40% потужностей гідроелектростанцій.