Засудження ХАМАС і солідарність із Ізраїлем, нейтральність чи підтримка терористів — реакції країн світу на нову війну на Близькому Сході (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Після нападу бойовиків ХАМАС на Ізраїль більшість лідерів держав висловилися на підтримку Тель-Авіва. Серед них президент України Володимир Зеленський. Але є й ті, хто обмежився нейтральними дипломатичними кліше. А є країни, які відкрито підтримали дії ХАМАСу. Влада Ірану, Сирії, Іраку та Кувейту поклала відповідальність за ескалацію на Ізраїль, повідомляє FREEДОМ.

Рішуче засудив атаки бойовиків ХАМАС весь колективний Захід.

“США беззастережно засуджують цей моторошний напад на Ізраїль з боку терористів ХАМАС у Газі, і я дав зрозуміти прем’єр-міністру Нетаньягу, що ми готові надати всі необхідні засоби підтримки уряду і народу Ізраїлю. Тероризму ніколи не буває виправдань”, — заявив президент США Джозеф Байден на брифінгу 7 жовтня.

“Я засуджую напади, вчинені з Гази на Ізраїль, його солдатів і його народ. Франція солідарна з Ізраїлем та ізраїльтянами”, — написав президент Франції Еммануель Макрон у соцмережі X.

“Безпека Ізраїлю — це державна мета Німеччини. Ми сподіваємося, що сили безпеки зможуть звільнити всі території від терористів дуже скоро. Щоб було зрозуміло: Ізраїль має право захищати себе від цих варварських нападів, захищати своїх громадян і переслідувати нападників”, — наголосив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала атаки палестинських бойовиків “тероризмом у його найпідлішій формі”. А глава європейської дипломатії Жозеп Боррель закликав негайно звільнити заручників, захоплених і вивезених у Газу.

На підтримку Ізраїлю виступила також влада Великої Британії, Індії та України. Президент Зеленський заявив, що світ має об’єднатися перед загрозою терору.

“Жахливі повідомлення з Ізраїлю. Мої співчуття всім, чиї рідні та близькі загинули від терористичної атаки. Віримо, що порядок буде відновлено і терористи будуть знищені. Ніде у світі не можна давати жодного шансу терору, тому що терор завжди є злочином не просто проти однієї країни або його конкретних жертв, а проти людяності як такої і всього нашого світу. Право Ізраїлю на захист не підлягає сумніву”, — написав глава Української держави в Telegram.

Іран відкрито підтримав дії терористичного угруповання ХАМАС. Радник верховного лідера країни Рахім Сафаві привітав палестинських бойовиків із початком нападу на Ізраїль. Проти Тель-Авіва виступили також влада Катару і союзне Ірану єменське угруповання Хуті, яке контролює столицю країни Сану.

“Найбільш однозначна і швидка реакція була від країн, які підтримували і підтримують Ізраїль. Це західні країни, Сполучені Штати Америки. Але потрібно також зазначити, що в деяких антизахідних країнах, в Ірані, наприклад, мусульманських країнах, досить різко й однозначно почали підтримувати акти, які відбулися щодо агресії тероризму щодо Ізраїлю з боку Палестини. Тому, в принципі, цей вододіл однозначно посилюється. Але є третій блок країн, які спостерігають”, — коментує експерт-міжнародник Богдан Ференс.

Влада Туреччини, Південної Африки, Саудівської Аравії та Росії відреагувала на операцію ХАМАС проти Ізраїлю без критики щодо будь-якої зі сторін конфлікту, але із закликами до стриманості та припинення кровопролиття. Водночас підконтрольні Кремлю пропагандисти і Telegram-пабліки, які активно підтримують війну РФ проти України, не приховують радості у зв’язку з терористичними атаками на Ізраїль.

“Я думаю, що насамперед Росія, вона дивиться більше з боку Сирії, Ірану, тих країн, які зараз намагаються сформувати навколо Кремля ніби таку вісь автократів, диктаторів і тих, хто хоче перегляду домінування західних країн, США. Оскільки Ізраїль традиційно був завжди найнадійнішим партнером у регіоні Сполучених Штатів Америки, тому й реакція пропагандистів відповідна”, — каже Ференс.

Ще один великий геополітичний гравець, який обмежився висловленням стурбованості у зв’язку з ескалацією конфлікту в Ізраїлі, — це Китай. У МЗС країни закликали припинити бойові дії, але крім цього запропонували свій варіант виходу з кризи — створення незалежної держави Палестина. Ця ініціатива, втім, навряд чи знайде підтримку в Тель-Авіва та його союзників.

Читайте також: Кремль і ХАМАС схожі як усі терористи, у них просто різні можливості, — ізраїльський журналіст

Нагадаємо, як заявив політолог Ігор Рейтерович, Росія брала участь у плануванні нападу на Ізраїль, а також забезпечувала терористів зброєю.

Прямий ефір