Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 27 червня, прибув до Брюсселя для участі в засіданні Європейської Ради. Він анонсував підписання трьох безпекових угод, одна з яких буде укладена з Євросоюзом. Ця угода вперше закріпить зобов’язання всіх 27 держав-членів надавати Україні широку підтримку, зазначив Зеленський. Перед засіданням український президент зустрінеться з очільниками ЄС та країн-членів для двосторонніх переговорів. На місці працює спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
На порядку денному зустрічі лідерів країн-членів Європейського Союзу — Україна. Це і питання військової допомоги через Європейський фонд миру, де Угорщина продовжує блокувати майже 7 млрд євро, і прогрес у використанні заморожених російських активів, і майбутнє членства України в ЄС.
Для участі в засіданні прибув президент України. Володимир Зеленський подякував європейським лідерам та урядовцям за початок перемовин про вступ до Європейського Союзу, які були офіційно відкриті у вівторок, 25 червня. Водночас він наголосив на необхідності прискорення військових поставок.
“Початок переговорів дуже важливий для всіх нас, для всієї України. Повірте мені. І, звичайно, нам потрібно працювати над наступними кроками. Ви завжди кажете, що ми занадто поспішаємо, але нам це потрібно, тому ми сьогодні обговоримо з лідерами, які наші подальші кроки. І, звичайно ж, що стосується невідкладних справ, то це питання нашої оборони. Це питання пакетів допомоги. Дякую всім партнерам за все, що ми підписали і прийняли. Але все це нам треба терміново на поле бою”, — заявив глава Української держави.
Потім відбулося підписання договору про гарантії безпеки з Європейським Союзом, а також таких самих договорів окремо з Естонією та Литвою.
ЄС об’єднує 27 держав, і не всі з них підписали двосторонні угоду, тому таким важливим є спільний документ на рівні Європейського Союзу.
Текст угоди між Україною та Європейським Союзом поки що офіційно не опубліковано, але вже відомо, що Брюссель зобов’язується постачати Києву зброю через Європейський фонд миру, навчати українських військових, допомагати в розмінуванні територій і співпрацювати у сфері оборонної промисловості. У разі можливої агресії проти України, Європейський Союз і Україна зобов’язані провести консультації протягом 24 годин.
Президент Європейської Ради Шарль Мішель розповів, які подальші кроки щодо допомоги Україні будуть прийняті з боку Брюсселя.
“Ми також працюємо з партнерами по “Великій сімці” над наданням додаткового пакета в розмірі 50 млрд євро. Я думаю, надзвичайно важливо, щоб ви дали сигнал про те, що Росія вас не залякала, що ви абсолютно мотивовані та рішучі. Тому що ми знаємо, що, якщо українці б’ються, щоб захистити своє майбутнє, майбутнє ваших дітей, якщо ви боретеся за захист своєї землі, ви також боретеся за захист наших спільних цінностей, наших мрій про те, як досягти більшого миру, більшого процвітання, більшої безпеки”, — наголосив Шарль Мішель.
Своєю чергою президент України нагадав про важливість не тільки прямої військової допомоги, а й збереження дотримання санкційного режиму щодо Росії.
“Я думаю, що є момент ризиків із певними санкціями, що ми бачимо особливо з деякими російськими олігархами. Ви знаєте, що ці обмеження були накладені щодо цих олігархів. І тепер ми бачимо ризик того, що деякі санкції будуть зняті”, — акцентував Володимир Зеленський.
Українська тема стоїть першою для обговорення, проте європейські лідери обговорюють не лише її. На зустрічі вони також планують обговорити кадрові питання, включно з розподілом керівних посад у Європейському Союзі в наступному інституційному циклі.
Після засідання Європейської Ради президент України відвідає штаб-квартиру Північноатлантичного альянсу, де зустрінеться з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Хоча в Альянсі не розкривають деталей цієї зустрічі, очевидно, що йтиметься про постачання озброєнь.
Читайте також: Цей тиждень у ПАРЄ — український: перші підсумки підбила Мезенцева (ВІДЕО)