Головним питанням на засіданні Ради Україна — НАТО буде продовження зернової угоди та участь країн НАТО в забезпеченні безпеки цивільних суден. Про це сьогодні, 26 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів представник президента України у Верховній Раді, член комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.
“Передусім потрібно наголосити, що сьогодні практично буде історичний день, коли вперше новостворений координаційний орган між Україною та Північноатлантичним альянсом буде застосовано на практиці. Тобто відбудуться вже безпосередньо координаційні дії, обговорення спільних якихось рішень і вживання якихось дій, які необхідні в межах глибшої, більш системної співпраці”, — сказав Веніславський.
Він зазначив, що Російська Федерація цілеспрямовано після виходу із зернової угоди здійснює терористичні атаки по об’єктах критичної інфраструктури, по портових об’єктах України. Таким чином Росія намагається продемонструвати, що без неї зернова угода тривати не може, а кораблі, які перебувають в акваторіях українських портів і потенційно можуть проходити через Чорне море, не будуть у безпеці.
“Я думаю, що головне питання — це, напевно, буде продовження зернової угоди та участі країн НАТО в забезпеченні безпеки цивільних мирних суден. І тут потрібно нагадати, що у НАТО є досвід, великий досвід у реалізації подібних глобальних проєктів. Можна згадати кінець 80-х років, Ірано-іракську війну, коли саме під егідою НАТО було здійснено безпрецедентну таку операцію, що мала назву “Щирі наміри”, щодо супроводу мирних суден, які перевозили нафту, танкерів, для того, щоб уникнути енергетичної кризи та щоб із Перської затоки кувейтські танкери могли вільно йти до своїх споживачів. Точно так само, я думаю, зараз можлива операція на продовольчому фронті, оскільки Росія використовує продовольство, українське, зерно, як спосіб шантажу всього світу і фактично провокує загрозу голоду в окремих країнах”, — сказав Веніславський.
Крім того, він вважає, що з урахуванням останніх атак РФ, зокрема й по об’єктах культурної спадщини, буде поставлено питання, що Україні потрібно більше сучасних систем протиповітряної оборони, які будуть спроможні прикривати обласні центри, що наразі піддаються російським обстрілам.
Читайте також: Росія може атакувати цивільні судна в Чорному морі, — міністр закордонних справ Британії
Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг погодився на запит української сторони скликати зустріч новоствореної Ради Україна — НАТО для “консультації щодо останніх подій”. На думку політолога Володимира Фесенка, загалом ця зустріч покаже дієвість Ради Україна — НАТО як інструмента.