Під час роботи новоствореної Ради НАТО — Україна може бути ухвалено низку непублічних домовленостей. Таку думку сьогодні, 24 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.
“Я б зараз не фантазував на тему як багато і що саме ми отримаємо в результаті цієї зустрічі. І ось з якої причини. Досвід “Рамштайна”, досвід нашої взаємодії з НАТО і з окремими партнерами показує — є публічна частина домовленостей, є непублічна. Публічна заявляється офіційно і, звісно, буде заявлено про нові форми підтримки України і зміцнення взаємодії між НАТО і Україною, зокрема, для нейтралізації тих ризиків, які зараз провокує Росія і для зернової угоди, для морської зернової структури України. Ось тут якраз це буде перевірка нашого партнерства”, — сказав політолог.
На його думку, загалом ця зустріч покаже дієвість Ради НАТО — Україна як інструменту.
“Вона тільки створена. А створення цього формату Ради НАТО—Україна — це антикризовий інструмент, який збирається як форма координації взаємодії саме в складних кризових ситуаціях, або коли треба домовитися про подальші спільні дії. Ось зараз ситуація кризова — у зв’язку з ударами Росії по портовій і зерновій інфраструктурі України й у зв’язку з розривом зернової угоди. Тому важливий сам факт скликання цієї Ради. А далі будемо оцінювати, наскільки дієвим виявився цей інструмент. Я думаю, що крім публічних заяв про взаємодію і підтримку буде низка рішень, які не будуть озвучуватися з однієї простої причини — для того, щоб Росія про це не знала, для того, щоб Росія не готувалася і не діяла на випередження”, — сказав Фесенко.
Політолог переконаний, що низка домовленостей, які будуть досягнуті на зустрічі Ради Україна-НАТО, буде реалізовуватися без розголосу
“Постфактум ми про них дізнаємося. Звичайно ж, ітиметься про забезпечення безпеки портової, зернової інфраструктури України. І яким чином максимально швидко задовольнити потреби України в системах ППО. Ось це, я думаю, завдання номер один”, — вважає він.
Фесенко не виключає, що в непублічному режимі розв’язуватимуться і питання про надання Україні далекобійної зброї, оскільки росіяни здійснюють обстріли з території окупованого Криму.
За його словами, ймовірно, обговорюватимуть сприяння НАТО в забезпеченні альтернативного морського коридору для доставки українського зерна.
“І, крім того, забезпечення безпеки, зокрема й за допомогою систем ППО, потребує не тільки наша портова і зернова інфраструктура, а й транспортна інфраструктура, тому що росіяни вже намагаються бити й по залізничних коліях, по мостах в Одеській області, які можуть працювати на альтернативний “зерновий коридор”. І, до речі, у забезпеченні безпекових заходів може допомагати також розвідувальна інформація, супутникова розвідувальна інформація, яка дасть змогу більш оперативно реагувати на російські ракетні удари та удари дронами”, — сказав Фесенко.
Читайте також: Рада зміцнить важливу роль України для НАТО, — Подоляк
Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг погодився на запит української сторони скликати зустріч новоствореної Ради Україна-НАТО для “консультації щодо останніх подій”.
У ніч на 24 липня російські окупанти здійснили нічну атаку дронами Shahed-136 по портовій інфраструктурі Дунаю в Одеській області.