Триденне засідання Комісії Україна — НАТО відбувається у Брюсселі (Бельгія). Українську делегацію очолив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Серед головних тем саміту — посилення обороноздатності України. Сьогодні, 4 квітня, Кулеба та міністри закордонних справ країн Альянсу обговорять довгострокову програму підтримки України, повідомляє FREEДОМ.
У планах блоку — допомогти Києву з переходом української армії на озброєння натовського зразка.
“Немає жодних ознак того, що президент Путін готується до миру. Він готується до подальшої війни. Ось чому ми єдині у своїй рішучості продовжувати обраний курс і підтримувати Україну, скільки потрібно… Ми не знаємо, коли закінчиться ця війна. Але коли це станеться, нам потрібно буде вжити заходів, щоб Україна могла стримувати майбутню агресію. І щоб історія не повторилася. Ми не можемо дозволити Росії продовжувати підривати європейську безпеку”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
На полях саміту міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба проведе двосторонні зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом та головою дипломатії Євросоюзу Жозепом Боррелем.
“Голова української дипломатії проведе важливі переговори в контексті підготовки до Вільнюського саміту НАТО в липні, а також обговорить нові поставки озброєння та виробництво боєприпасів, посилення санкційного тиску на Росію, створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України та гуманітарну допомогу”, — повідомив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
У всіх зустрічах Україна — НАТО братиме участь Фінляндія. Це стало можливим завдяки тому, що всі союзники схвалили протокол про її приєднання до Альянсу. Останньою ратифікувала угоду Туреччина. Фінляндія та Швеція подали заявку на вступ до НАТО після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
“Це історичний тиждень. Ми вперше піднімемо фінський прапор у штаб-квартирі НАТО. Тепер, коли Фінляндія стане повноправним членом, це ще більше зміцнить безпеку Швеції. Союзники готові діяти, і неможливо уявити, щоб існували будь-які погрози або військові напади на Швецію без реакції НАТО, а тим більше для Фінляндії як повноправного члена”, — запевнив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Генсек Альянсу заявив, що Україна також стане членом НАТО. Однак поки триває російсько-українська війна, це питання не буде узгоджено.
“Позиція НАТО щодо заявки України залишається незмінною. Україна стане членом Північноатлантичного альянсу. Водночас усі мають розуміти, зараз ми найменше фокусуємось на цьому. Україна має насамперед зберегти свій суверенітет. Найнагальнішим кроком для союзників Києва є і подальше посилення військової, летальної, нелетальної та економічної підтримки України”, — наголосив Єнс Столтенберг.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну союзники по НАТО надали Києву військову допомогу на суму 65 млрд євро. Генсек Альянсу впевнений, що нове озброєння може змінити ситуацію на передовій та дозволить українським військовим звільнити більше територій.
Читайте також: Комунікація зі штаб-квартирою НАТО розширюється: про деталі розповів експерт