Сьогодні, 23 лютого, під час роботи з голосування та ухвалення резолюції Генеральної асамблеї ООН щодо української формули миру на трибуну організації виходили провідні політики та дипломати, повідомляє FREEДОМ.
Так, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у своєму виступі наголосив, що рік вторгнення Росії до України є похмурою віхою для українського народу і міжнародної спільноти, тому що це вторгнення є образою колективних переконань. Він наголосив, що це порушення Статуту ООН і міжнародного права, і має серйозні гуманітарні наслідки та наслідки для прав людини, і це відчувається далеко за межами України.
“Війна також розпалює регіональну нестабільність і підживлює глобальну напруженість і розбіжності, відволікаючи увагу і ресурси від інших криз і нагальних глобальних проблем. Тим часом ми чули неочевидні погрози застосування ядерної зброї, застосування так званої тактичної ядерної зброї, що є абсолютно неприйнятним, давно пора відступити. І хоча перспективи сьогодні можуть виглядати безрадісними, ми всі повинні працювати, знаючи, що справжній, міцний мир повинен ґрунтуватися на Статуті ООН і міжнародному праві. Що довше триватимуть бойові дії, то складнішою буде ця робота. Ми не можемо втрачати ні хвилини”, — сказав Гутерріш.
Своєю чергою міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що Україна ніколи не хотіла війни, і ніколи не мала наміру ні на кого нападати.
“Пані та панове, ніколи в новітній історії грань між добром і злом не була настільки чіткою. Одна країна просто хоче жити в мирі, і я представляю цю країну. Інша хоче вбивати й руйнувати. У неї теж є свої представники. У світі немає іншої країни, яка так хоче миру, як Україна. Ми ніколи не хотіли війни, ми ніколи не збиралися ні на кого нападати. Наші війська не стоять на чужій землі. Чи є в цьому залі хто-небудь, хто готовий віддати хоча б один квадратний метр своєї території кровожерливому сусідові? Ми всі знаємо відповідь. Таких тут немає. І Україна теж. Світ потоне в хаосі, якщо ми дозволимо змінювати кордони силою, прикриваючись політичною доцільністю або симпатією до агресора”, — звернувся він.
За словами глави МЗС, за підтримки всього світу Україна може відновити свою територіальну цілісність і повагу до Статуту ООН.
“І це буде. Що стало більш ніж очевидним за останні 12 місяців, то це те, що ця війна стосується не тільки самої України. Йдеться про дуже фундаментальну річ — про принцип територіальної цілісності, закріплений у Статуті ООН. Це війна проти безкарності”, — виступив Кулеба.
Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель наголосив, очевидно, що першим кроком до миру є припинення атак Росії, і країна-агресор має припинити всі бойові дії та вивести своїх солдатів і військову техніку з території України.
“І зробити це потрібно негайно. Повністю і беззастережно. А доти Європейський Союз продовжуватиме надавати Україні підтримку, необхідну для захисту її населення. Це також відповідає Статуту ООН”, — акцентував він.
Постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд у своєму виступі наголосила, що голосування за резолюцію української формули миру в річницю війни ввійде в історію і всі побачать, якою є позиція народів світу в питанні миру в Україні.
“Раніше цього тижня президент Байден відвідав Україну і ясно дав зрозуміти, яку позицію займають Сполучені Штати. Він стояв пліч-о-пліч із президентом Зеленським, щоб нагадати світові, що за рік по тому Київ все ще стоїть, Україна все ще стоїть, а Америка все ще стоїть поруч з Україною”, — резюмувала Томас-Грінфілд.
Зазначимо, що в Нью-Йорку відбувається засідання Генеральної асамблеї ООН, на якому розпочали слухання української формули миру. У засіданні беруть участь дипломати зі 193 країн-членів ООН. Авторами документа, що закликає Росію припинити бойові дії та вивести свої війська з України, виступили 60 країн.
Читайте також: Дипломатична земля під ногами росіян палатиме, — Кулеба про роботу МЗС України в Генасамблеї ООН