Заробили в 14 разів менше, ніж у 2021-му: обсяг продажів зброї РФ стрімко зменшується — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

Від експорту озброєнь 2024 року Росія отримала в 14 разів менше грошей, ніж 2021-го, до початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну, підрахували у Стокгольмському міжнародному інституті дослідження проблем миру. Експерти відзначають зниження не тільки обсягів продажів продукції російського ВПК, але й її якості, інформує FREEДОМ.

За даними Стокгольмського інституту, у 2021-му Російська Федерація отримала понад 14,5 млрд доларів доходу від експорту озброєнь. А у 2023-му — лише 3 млрд. Обсяги продажів продовжують знижуватися, адже кількість покупців різко скоротилася. Якщо у 2019-му Росія продавала озброєння в 31 країну, то у 2023-му — тільки в 12.

“У листопаді 2024 року Білорусь отримала сьому батарею російських комплексів протиповітряної оборони “Тор-М2K”, що, ймовірно, частково було профінансовано 2023 року… У серпні 2024 року Казахстан отримав партію з шести винищувачів Су-30СМ російського виробництва… Раніше ця країна отримала нові вертольоти Мі-35 і Мі-171Ш. Але загалом такі поставки якраз яскраво свідчать про проблеми РФ. Експорт — більш ніж мізерний”, — сказав директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак у коментарі агентству УНІАН.

У 2024-му Росія заробила на експорті озброєнь 1 млрд доларів — у 14 разів менше, ніж у 2021 році, підрахували у Стокгольмському інституті вивчення проблем миру.

Військовий бюджет країни-агресора з того часу зріс більш ніж удвічі. Якщо 2021-го на ВПК Російська Федерація виділила 66 мільярдів доларів, то 2024-го — 145 мільярдів.    

Російська оборонна промисловість на повну потужність працює для продовження війни проти України. І для замовника, Міноборони Російської Федерації, важлива не якість, а кількість випущеної зброї, пояснюють експерти.

Москва не може конкурувати з провідними світовими виробниками озброєнь.

“Триває перегляд усіх доктрин, ставка вже йде на роботизацію, яка потребує наукових досліджень. Необхідно додаткові озброєння встановлювати на бронетехніку для того, щоб вона була невразлива. Російська ППО показала, що не здатна нічого зробити проти західного озброєння. Навіть не такого просунутого і нового, яке поставляється в Україну. Тобто не здатні побачити багато ракет, не здатні реагувати на “Хаймарси” і так далі”, — зазначив керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.

Не останню роль у зниженні обсягів експорту російських озброєнь та їхньої якості зіграли західні санкції. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну партнери Києва поставили за мету перекрити Москві шляхи поставок високотехнологічних комплектувальних і обладнання. 

У спробах обійти обмеження Російська Федерація платить за них дуже багато. Ані ціна, ані логістика, ані обсяги таких надходжень не можуть задовольнити масштаби російського ВПК, тому країна-агресор поступово переключається на поставки з Китаю і на розробку власних технологій. А це негативно позначається на якості продукції.

“Якість російського озброєння вже й до цього стала страждати. Ті ж поставки в Індію, я пам’ятаю, були зриви за контрактами, і літаки були не дуже якісні тощо. Тим більше, що йдеться про те, що після введення санкцій впала якість і тих озброєнь, які вироблялися раніше. Імідж Росії теж досить сильно підгуляв. Це головні причини, чому у росіян таке падіння експорту озброєнь”, — сказав Загородній.

Аналітики Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень зазначають, що останнім часом російські дрони “Герань-2”, аналоги іранських “Шахедів”, часто втрачають стабільність польоту. Причина — заміна південнокорейських комплектувальних на китайські. А новітні російські танки Т-90М з кінця 2023-го сходять з конвеєра без пристрою з лазерним наведенням на стволах, що знижує точність стрільби.

Читайте також: Москву позбавляють фінансових можливостей вести війну — нові обмеження та очікуваний ефект (ВІДЕО)

Прямий ефір