Масові протести, що відбуваються зараз у Грузії, стають справжнім дзеркалом змін у суспільстві. Головне обличчя цих протестів — молодь. Їхні вимоги відрізняються від тих, що були десять років тому, і зачіпають не тільки внутрішні проблеми, але й майбутнє країни на міжнародній арені. Жорсткі дії влади щодо протестувальників тільки підігрівають напруженість. Ці події можуть стати вирішальним поворотним моментом для Грузії, відкривши шлях до демократичного майбутнього. Про те, як змінюються протести, що стоїть за вимогами молоді та чому влада так гостро реагує, у проєкті “Люди доброї волі” телеканалу FREEДОМ розповів грузинський опозиційний політик, депутат парламенту Грузії Георгій Вашадзе.
Сучасні протести стали відображенням нової енергії, що прийшла з молодим поколінням. Ці люди не тільки беруть активну участь, але й задають тон, формуючи нові підходи до колективних дій.
“Теперішня грузинська молодь показує набагато більшу боєздатність, щоб захистити свої інтереси, ніж тодішня (2001 року, — ред.) молодь. Попри те, що ці 20-23 роки всі критикували молоде покоління, що воно пасивне, не бере участі в процесах, не захищає свої інтереси, у Грузії все виявилося по-іншому. Сьогодні основна протестна категорія — це молодь, яка цілу ніч стоїть у центрі міста“, — зауважив політик.
Важливою особливістю нинішніх грузинських протестів є їхня децентралізація і деполітизація.
“Немає виступів на мітингах. Тоді (на попередніх протестах у Грузії, — ред.) було дуже багато виступів від політиків. І якось зараз відбувається так, що кожен громадянин Грузії, який бере участь у протесті, дуже чітко розуміє, чому вони в цьому протесті. Їм навіть не потрібно звернення з боку політиків. Це теж абсолютно нове“, — сказав Вашадзе.
“У цих протестів немає одного центру управління. Коли протест децентралізований, то якщо навіть знищиш один центр — поруч є другий, третій, четвертий. Тому все продовжиться“, — певен опозиціонер.
Відмінною рисою сьогоднішньої ситуації є серйозна ескалація насильства у відповідь на нові форми протесту, з якими влада не може впоратися традиційними методами.
“Такої брутальної правоохоронної системи ніколи не було під час протестів. Так ніколи не били протестувальників. Їх просто крадуть і потім б’ють у поліцейських відділках“, — прокоментував Вашадзе.
Основні вимоги, що висунуті протестувальниками, також зазнали змін. Якщо раніше акцент було зроблено на боротьбі з корупцією і злочинністю всередині країни, то тепер ідеться про стратегічний шлях країни.
“Сьогодні ми вимагаємо, щоб Грузія продовжила євроінтеграційний шлях, щоб у людей було право вибору, щоб Грузія не йшла у напрямку Росії. Ми боремося проти ізоляції нашої країни“, — сказав опозиційний політик.
Поточні події в Грузії — це не просто черговий етап невдоволення, а важливий історичний рубіж.
“Це остання боротьба для того, щоб Грузія відбулася як європейська демократія. Якщо ми позбудемося, і коли ми позбудемося [проросійського грузинського олігарха] Бідзіни Іванішвілі, вибори визначатимуть, хто при владі — у кого більше підтримки. Або скоординовано — коаліцією потрібно буде керувати країною. Зараз відбувається останній момент дерадянізації — ми остаточно перериваємо зв’язок із радянським минулим, коли одна партія монолітно править усім“, — підсумував Георгій Вашадзе.
Повна версія інтерв’ю: У Грузії відбувається конфлікт цінностей: інтерв’ю з опозиційним політиком Георгієм Вашадзе
Як повідомлялося раніше, наприкінці листопада в Грузії почалася нова хвиля протестів. Причиною стала заява партії влади “Грузинська мрія” про те, що уряд призупиняє переговори про вступ Грузії до Євросоюзу і відмовиться від бюджетних грантів ЄС до 2028 року.
Нагадаємо, що партія влади Грузії “Грузинська мрія” планує заборонити демонстрантам закривати обличчя, зокрема носити маски на акціях протесту. Імовірно, офіційна заборона поширюватиметься на окуляри, респіратори та протигази, які також закривають обличчя.