Зараз народжується абсолютно інша Європа — вона усвідомила виклик, що може залишитися сам на сам із Росією і своїми проблемами, — Гончаренко

Прапор Євросоюзу. Фото: gettyimages.com

Можна спостерігати, як народжується нова Європа, яка стоїть перед великими викликами і готується забезпечувати власну безпеку своїми силами. Європейські партнери розуміють, що Росія становить глобальну загрозу, а Україна утримує цю загрозу на відстані від Європи. Про це сьогодні, 13 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив член української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Олексій Гончаренко.

Він погодився з твердженням, що історія, яка відбувається в межах різночитань на рівні Білого дому, адміністрації президента США Джозефа Байдена та Конгресу, зокрема, Палати представників, нестикування певних, можливо, політичних інтересів різних партій у США, підштовхують Європу до рішучіших кроків у межах підтримки України.

“Однозначно. І ініціативи президента Макрона, і дуже сильна позиція Німеччини. Там є питання щодо канцлера Шольца, але загалом Німеччина дуже сильну сьогодні займає позицію, дуже суттєву допомогу надає. Європа усвідомила виклик того, що може залишитися сам на сам із Росією і взагалі зі своїми проблемами. Десятиліттями безпеку Європи було делеговано Сполученим Штатам Америки. Називаємо речі своїми іменами. І забезпечувалася Сполученими Штатами Америки. Це було зручно. Взагалі це окрема історія. Це зараз народжується на наших очах абсолютно інша Європа”, — сказав Гончаренко.

За його словами, Європа, яка жила останні 30 років — від 1991 до 2021 роки, свій добробут будувала на безпеці від США, на дешевій робочій силі Китаю і на дешевих енергоресурсах Російської Федерації. І на цьому будувалася унікальна історія успіху європейських країн з унікальним рівнем добробуту, економіки, соціальних стандартів.

“Але основою цього, крім праці цих країн, були ще ці три фактори. Сьогодні одного з них уже немає зовсім. Зі США є виклики щодо того, чи продовжать США забезпечувати і гарантувати цю безпеку. З Китаєм теж усе непросто і є питання. Таким чином, у Європи зараз момент, коли потрібно відповісти на ці виклики, відповісти, як буде забезпечена безпека і як далі функціонуватиме економіка”, — каже член української делегації в ПАРЄ.

Він уточнив, що ці відповіді є і ситуація не катастрофічна.

“Європа конкурентоспроможна. Високий рівень технологій, високий рівень людського капіталу. Це сильна сторона Європи. Але безпека та енергетика – дуже серйозно. І тут, звичайно, все те, що зараз відбувається в США, ці дискусії і заяви того ж Дональда Трампа, вони, звичайно, підштовхують Європу до серйозних рішень, які ми бачимо, як вони поступово проявляються”, — додав Гончаренко.

Член української делегації в ПАРЄ нагадав, що в США Україна стала частиною внутрішньополітичної боротьби.

“Поки що не бачимо такого в Європі, як сталося в США. І, на жаль, час, коли Україна об’єднувала всі політичні сили, в минулому. І сьогодні Україна і допомога Україні є каменем спотикання. У Європі ситуація не така, і навіть крайні сили в Європі все-таки не на цьому будують свою кампанію і не дуже велику цьому приділяють увагу. Росія намагається такий український порядок денний включити. Упевнений, що в тому, що відбувається в Польщі, є російський слід. Упевнений, що вони спробують це використати. Але в Європі є розуміння, що Росія являє собою загрозу глобально. А Україна сьогодні від цієї загрози захищає, як мінімум, її тримає на відстані. Тому нам важливо зберегти саме такий підхід, саме таку ситуацію, щоб допомога Україні не стала в жодному разі заручником якоїсь політичної боротьби всередині європейських країн, Євросоюзу”, — підсумував Олексій Гончаренко.

Читайте також: Україна своїм членством серйозно змінить баланс у Євросоюзі, — Гончаренко

Нагадаємо, Париж створює альянс держав, які відкриті для потенційного введення військ на українську територію. Розглянути цю ініціативу готові країни Балтії: Литва, Латвія та Естонія. Міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне заявив, що Кремль не повинен встановлювати будь-які “червоні лінії” щодо Заходу, й жодна форма підтримки України не може бути виключена.

Прямий ефір