Запорізька АЕС знову в зоні підвищеного ризику — подробиці

ЗАЕС. Фото: gettyimages.com

2 вересня через російські обстріли пошкоджено одну з двох зовнішніх повітряних ліній електропередач, якими тимчасово окупована російською армією Запорізька атомна електростанція отримує живлення з української енергосистеми, повідомили в Національній атомній енергогенеруючій компанії “Енергоатом”. У держкомпанії додали, що фахівці поки що не можуть почати ремонт через загрозу повторного обстрілу, інформує FREEДОМ.

“У разі пошкодження другої лінії виникне аварійна ситуація через втрату зовнішнього живлення насосів, що охолоджують активні зони реакторів і басейни витримки палива ЗАЕС… Лінію відремонтують, щойно фахівцям буде гарантовано безпеку”, — ідеться в повідомленні “Енергоатома” у Telegram.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі написав у соцмережі Х, що їде на ЗАЕС, щоб допомогти запобігти ядерній аварії. Це вже п’ята його поїздка на Запорізьку атомну станцію після того, як 1 вересня 2022 року Міжнародне агентство з атомної енергії заснувало постійну місію для моніторингу ядерної безпеки на ЗАЕС.

“Минуло два роки відтоді, як ми заснували місію підтримки та сприяння в Запоріжжі, щоб допомогти гарантувати ядерну безпеку на найбільшій у Європі АЕС. Я їду на Запорізьку АЕС, щоб продовжити нашу підтримку та допомогти запобігти ядерній аварії”, — написав Гроссі.

27 серпня він побував на Курській атомній електростанції. Після огляду Гроссі повідомив про серйозну ситуацію з ядерною безпекою на об’єкті.

“Запобігання ядерній аварії життєво важливе, напад на будь-яку АЕС неприпустимий”, — написав глава МАГАТЕ.

Після поїздки на ЗАЕС Гроссі зустрінеться з президентом України. Під час візиту до Запоріжжя Володимир Зеленський зазначив, що для повернення під контроль України окупованої Росією атомної електростанції робляться тільки політичні зусилля, але цього недостатньо.

“Ми працюємо постійно над тим, щоб там була ротація команди МАГАТЕ. Це говорить про те, що так, там “русские боевики” контролюють це. Але коли є на станції МАГАТЕ, все ж таки, це більш безпечно. Принаймні ми з вами розуміємо інформацію. Може, не повністю, не 100%, але інформація є, що там відбувається, й контроль безпеки все ж таки там за МАГАТЕ на сьогодні. Я знаю, що Рафаель Гроссі має приїхати з деякими пропозиціями щодо посилення контролю безпеки, і ми будемо обговорювати наступні дії”, — сказав лідер України.

Після того, як Росія окупувала Запорізьку АЕС, станція була знеструмлена щонайменше вісім разів. Персонал АЕС продовжує роботу під тиском російських окупантів. У МАГАТЕ неодноразово наголошували, що на ЗАЕС відбувається руйнування “всіх стовпів ядерної безпеки”. Станція не виробляє електроенергію з 11 вересня 2022 року. Усі 6 реакторів ЗАЕС перебувають у режимі холодної зупинки.

Читайте також: Зустріч Зеленського з Гроссі: є нові домовленості щодо ядерної безпеки в Україні

Прямий ефір