Заморозити активи російських олігархів складно, але можна — деталі від економіста Уса

Ілюстративне фото: gettyimages.com

США працюють над тим, щоб до кінця року розблокувати 50 млрд доларів позики для України, яку погашатимуть коштом російських активів. Коли Україна зможе отримати кошти? Про це сьогодні, 5 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

США вимагають від Євросоюзу чітких гарантій, що російські активи будуть заморожені й до закінчення війни, й до закінчення виплат за позикою. Зараз західні країни (здебільшого в ЄС) заморозили близько 300 млрд доларів росактивів. Щорічний прибуток від них — близько 3 млрд доларів на рік, і вони зможуть покрити заплановані 50 млрд позики лише протягом тривалого періоду.

“Тому зараз точаться розмови стосовно гарантій того, що ухвалені рішення не будуть переграні, не буде кроку назад щодо заморожених активів. Тобто вони мають бути заморожені саме до моменту, коли всі суми позики будуть покриті. І коли зобов’язання буде досить жорстке, тоді, я думаю, проблем із подальшими кроками щодо виділення кредиту Україні не буде”, — пояснив Ус.

Він зазначив, що Україна все-таки розраховує не тільки на прибуток від заморожених російських активів, а на їхню конфіскацію, на тіло активів. Але в такому разі Україна має запевнити своїх партнерів, що якщо конфісковані кошти будуть передані їй, то партнерам все одно гарантується погашення раніше виділених ними кредитів.

“Щоб не думали, що якщо ці гроші передаються Україні, відповідно, втрачається складова прибутку, який не буде отриманий партнерами. Тут якраз Україна має взяти на себе зобов’язання, що виплати із заморожених російських активів здійснюватимуться й надалі, та що Україна з 300 млрд доларів російських активів, з основного тіла російських вкладень, компенсуватиме нашим партнерам підтримку. Тобто, щоб у партнерів не було побоювань, що якщо передаємо Україні основні гроші, то вони втрачають можливість компенсації цього кредиту”, — сказав економіст.

Ус наголосив, що правильно і логічно, що Росія має платити за свою агресію, тому російські державні активи потрібно не просто заморозити, а конфіскувати.

“Посил нашим партнерам: давайте насамперед Росія заплатить за агресію, а потім уже ви нам допомагаєте, а не навпаки. А поки виходить, що ми отримуємо допомогу, ми вдячні за цю допомогу, але ось російські гроші чіпати не можна. Росії та іншим країнам потрібно дати чіткий сигнал: якщо ви підриваєте світоустрій, будьте готові, що постулат про захист приватної власності до вас не матиме стосунку. І ваші активи, які переважно знаходяться на Заході, не працюватимуть на вас, вони працюватимуть проти вас”, — додав експерт.

Також не варто забувати, що, крім 300 млрд доларів заморожених активів Центробанку РФ, на Заході є приватні російські гроші — людей, які так чи інакше пов’язані з Кремлем.

“Ці гроші багато в чому мають номінальних власників, якими є російські олігархи, а по суті, це гроші належать російській владі, які працюють на російську військову машину. Тобто треба буде розширити і це коло. І тоді ми говоритимемо вже не про 300 млрд доларів, а приблизно про 1 трлн доларів, які по всьому світу належать людям, так чи інакше пов’язаним із російською владою. Думаю, тоді й перспектива буде кращою, і головні партнери розумітимуть, що насамперед Росія платитиме, а не платники податків західних країн”, — акцентував Ус.

Але персональні активи заморозити, а тим паче конфіскувати, складніше, оскільки потрібна сильна доказова база того, що ці люди мають стосунок до держави Російська Федерація.

“Бо державні гроші — це, природно, гроші російської економічної машини. Що стосується приватних грошей, то тут потрібна скрупульозна робота відповідних органів, які надаватимуть доказову базу того, що той чи інший російський олігарх є власником грошей, а за фактом — це російські гроші, які просто номінально записані на цю людину. Тобто він призначений бути власником цих коштів, а по суті, ці гроші належать державі Російська Федерація”, — розповів економіст.

Читайте також: США планують розблокувати 50 млрд доларів позики для України за рахунок активів РФ до кінця року, — Бринк

Прямий ефір