Заморожені російські активи в Європі: чи зможе Україна отримати кошти (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Майже 2 млрд євро за перше півріччя 2023 року — міжнародний депозитарій Euroclear відзвітував про солідні доходи від заморожених у Європі російських активів. Йдеться про гроші громадян федерації, які опинилися під санкціями після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, повідомляє FREEДОМ.

Карлові Вари, Чехія, готель Savoy Westend. Сьогодні постояльці не можуть купити тут навіть мінеральну воду. Вона, як і всі інші готельні послуги, крім проживання, їм недоступна. Усетому, що Savoy Westend належить наближеному до президента РФ Володимира Путіна російському олігарху Володимиру Євтушенкову. Його внесли до санкційного списку Чехії, а готель позбавили права доступу до рахунків. Іншими словами, заморозили. Не завадило цьому навіть переоформлення активу на нового власника.

“На практиці ми спостерігаємо, що російські бенефіціари в компаніях у ЄС замінюються проксі-власниками, тобто довіреними особами, або пакети акцій переоформляються на фірми, відкриті в офшорних зонах, де немає зобов’язань розкривати кінцевих власників”, — зазначив аналітик чеської лабораторії Datlab Їржі Скугровец.

За 15 місяців повномасштабної війни Росії проти України ЄС заморозив активи фізичних та юридичних осіб з РФ на понад 24 млрд євро, а активів Центробанку — на понад 200 млрд. Але як використати ці кошти на благо України — питання відкрите. Вилучити їх і передати до фонду репарацій, з якого могли б фінансувати відновлення країни, в Європі поки що не наважуються. На заваді стоять юридичні складнощі та інші ризики.

“Це комплексна проблема, складається вона з трьох елементів. Перше — це певні юридичні складнощі, які мають бути подолані в національних юрисдикціях. Друга частина цієї проблеми — це усвідомлення деяких іміджевих втрат, адже якщо така конфіскація буде здійснена, це може певним чином вплинути на інвестиційний клімат. І тут необхідно, щоб перша складова була, як то кажуть, бездоганна”, — пояснив доцент кафедри міжнародного права КНУ ім. Тараса Шевченка Захар Тропін.

У Міністерстві фінансів України заявили, що до відчуження заморожених у Європі російських активів Київ очікує отримати доходи, які ці активи приносять. Йдеться про мільярди доларів на рік.

“Реальність така, що більшість суверенних активів Росії зберігається на території Європейського Союзу. Вони знаходяться у формі цінних паперів. Ці цінні папери приносять прибуток. З цих доходів сплачуються податки в тих країнах, де ці доходи генеруються. Доходи та суверенні активи заморожені. До вилучення активів найбільш можливим рішенням є податки на прибуток. Я вважаю, що це джерело, яке вже зараз може працювати на користь відновлення”, — висловив думку в інтерв’ю виданню “Економічна правда” Сергій Марченко.

Передача Україні цих податків — один із варіантів, який може рекомендувати Європейська комісія, вважають експерти. Свою пропозицію відомство мало опублікувати до вересня. Але рішення оприлюднять пізніше.

“Насамперед комісія зараз вивчає досвід держав щодо того, як краще здійснити конфіскацію активів. І тут головна проблема — це імунітет держави та імунітет державного майна, і обійти цей імунітет можна зі 100-відсотковою успішністю лише на міжнародному рівні, коли буде відповідне спільне рішення”, — зауважив доцент кафедри міжнародного права КНУ ім. Тараса Шевченка Захар Тропін.

І поки спільного єдиного рішення немає, держави Європи намагаються врегулювати питання на національному рівні. Першою європейською країною, яка розробила механізм конфіскації російських активів на користь України, стала Естонія. Естонське міністерство закордонних справ найближчим часом планує винести на розгляд відповідні поправки до закону.

Читайте також: До кінця літа кошти російських заморожених і заарештованих активів у Європі можуть почати надходити в Україну, — Устенко

Нагадаємо, відновлення України відбуватиметься двома каналами: приватні гроші та державні транші. Основна умова для обох — це сувора підзвітність і прозорість використання цих коштів Україною.

Прямий ефір