Ніхто в Європейському Союзі поки що не порушує питання про передання Україні заморожених російських активів. Наразі ці активи мають дипломатичний імунітет і для їх передання на сьогоднішній момент є чітко визначені механізми. Про це сьогодні, 27 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
За його словами, це:
- або рішення Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй;
- або мирний договір, а точніше акт про капітуляцію Російської Федерації, де будуть прописані певні репараційні виплати;
- або рішення судів, які в межах своєї юрисдикції візьмуть на себе відповідальність щодо ухвалення такого рішення.
“Про мирний договір зараз не йдеться. Ми прекрасно розуміємо, що навряд чи Радбез ООН ухвалить відповідне рішення. І мова про рішення судів відповідної юрисдикції (маємо на увазі під цим Гаазький трибунал), звісно, затягне дуже тривалий період часу. Тому європейці сьогодні ухвалюють рішення, у який спосіб наповнюватимуться ті кошти, які мають бути передані Україні для того, щоб, по-перше, забезпечувати виплати соціальних зобов’язань Української держави та почати відновлювальні роботи з усунення тих лих і нещасть, які принесла агресія РФ в Україні”, — сказав Пендзин.
Тому, пояснив економіст, обговорюються два питання.
“Питання використання доходів від заморожених російських активів. На сьогодні це сума близько кількох мільярдів євро. І одним із варіантів можуть бути податки на ці доходи, які надходять до місцевих бюджетів, до бюджетів країн Євросоюзу, і які можуть бути виділені в межах певних коштів на допомогу”, — каже він.
За інформацією Пендзина, дискусії з цього питання тривають досить активно. До того ж в цих дискусіях активно бере участь і Центробанк Євросоюзу.
“Крістін Лагард (голова Європейського центрального банку, — ред.) має свою позицію з цього питання. Тому потрібно розуміти, що навряд чи в 12-му пакеті санкцій ми побачимо чітку позицію з приводу передання Україні хоча б якихось коштів, пов’язаних із замороженими активами. Чи то це будуть податки, чи то це будуть неспровоковані доходи, чи то це будуть самі суми. Я думаю, що більш тривалий період часу потрібен для того, щоб ухвалювати подібні рішення і відповідний юридичний механізм. Тому що, якщо на політичному рівні подібне розуміння є, то зараз активно працюють юристи Євросоюзу, щоб напрацювати відповідні правові підстави для подібних речей”, — резюмував виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.
Читайте також: Допомога Україні та санкції проти РФ: підсумки саміту лідерів країн ЄС підбила фон дер Ляєн
Нагадаємо, як повідомив доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Захар Тропін, від Європейського Союзу, Великої Британії та Сполучених Штатів Америки надійшов дуже важливий сигнал: російські активи буде заморожено доти, доки РФ не виплатить усю шкоду, яку було завдано Україні під час війни. За його словами, є три варіанти використання заморожених російських активів за кордоном.