Заморожені росактиви, передача F-16 і українське питання в ЄС: роль Бельгії в підтримці України обговорюємо з послом Наталією Аношиною

Наталія Аношина. Фото: uatv.ua

Бельгія – лідер у роботі із замороженими російськими активами з метою використання їх на підтримку України. У 2025 році країна віддасть Україні винищувачі F-16. Наразі Бельгія головує в Європейській раді і дуже активно використовує своє становище для вирішення українського питання. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДOM розповіла тимчасова повірена у справах України в Королівстві Бельгія та у Великому Герцогстві Люксембург Наталія Аношина.

Ведучий — Віталій Сизов.

— Бельгія — це перша країна, яка намагається використовувати заморожені активи Росії. Коли Україна може отримати ці активи та в якій формі?

— Хотіла б розпочати зі слів вдячності Королівству Бельгія за ту незмінну підтримку і надзвичайно велику практичну допомогу, яку ми маємо від цієї держави від початку повномасштабної війни. Ця допомога нам надається абсолютно в усіх сферах — військова, гуманітарна, фінансова допомога. Це надзвичайно високий рівень активного політичного діалогу.

Стосовно заморожених російських активів. Ця тема є надзвичайно актуальною. 11 жовтня 2023 року відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського з прем’єр-міністром Бельгії Александром де Кроо. І за результатами домовленостей, досягнутих на цій зустрічі, де Кроо озвучив ухвалене рішення про використання заморожених російських активів.

Йдеться про створення Українського фонду у розмірі 1,7 млрд євро. Що це за гроші? У нас є заморожені російські активи, і є прибуток від них. Держава цей прибуток обкладає податком, який зараховується до бюджету країни. І ось податок на прибуток склав 1,7 млрд євро. І Бельгія ухвалила рішення про те, що ці кошти будуть використані для України.

І, таким чином, Бельгія стала першою країною, яка впровадила механізм використання заморожених російських активів.

Але, звісно, ми розуміємо, що цього недостатньо. Росія має заплатити за всі завдані Україні збитки. І завдання номер один — повна конфіскація заморожених російських активів.

В Бельгії знаходиться понад 250 млрд [євро] заморожених російських активів. Вони знаходяться в депозитарній установі Euroclear в Брюсселі. Вони складаються з активів і із трансакцій.

Бельгія вживає достатньо активних кроків для того, щоб можна було використовувати заморожені російські активи. Як ми знаємо, Бельгія виступила з ініціативою щодо випуску боргових зобов’язань під заставу самих заморожених активів. Наразі ця ініціатива не знайшла належної підтримки. Але це є той крок, який демонструє, що країна надзвичайно активна в допомозі Україні, тобто намагається запропонувати шляхи розв’язання питання про конфіскацію активів.

Але для конфіскації має бути надійна, ґрунтовна юридична база. Тільки тоді ми можемо говорити саме про конфіскацію російських активів.

Наразі ми говоримо про доходи від російських заморожених активів. І, як ви знаєте, посли на рівні держав-членів ЄС нещодавно ухвалили рішення щодо використання доходів від заморожених російських активів.

Взагалі наша мета — отримати всі ці активи?

— Так, ми говоримо про конфіскацію всіх заморожених російських активів, яких у світі налічується близько 300 млрд євро.

Читайте також: Податок на доходи РФ, випуск облігацій, компенсація збитків: передачу заморожених російських активів Україні обговорюємо з економістами

Бельгія також — член так званої коаліції літаків. Прем’єр де Кроо заявив, що країна надішле до України певну кількість цих літаків у 2025 році. Яка стадія реалізації цього проєкту?

— Так, Бельгія задекларувала свою участь в авіаційній коаліції. За результатами зустрічі між президентом України та прем’єр-міністром Бельгії очільник бельгійського уряду повідомив про ухвалене рішення щодо передачі Україні винищувачів F-16.

Мова йде про 2025 рік. Поясню чому. Тому що це все залежить від того, наскільки швидко буде здійснена ротація льотного парку Збройних сил Бельгії на нові винищувачі F-35.

Бельгія здійснюватиме навчання українських пілотів. І вже в березні планується відправити два навчальних F-16 до Данії. Також їхній персонал перебуватиме в Данії для навчання українських льотчиків.

А загалом, від початку повномасштабного російського вторгнення Бельгія надала нам військову допомогу на загальну суму близько 350 млн євро, це досить значна сума. Бельгія нам допомагає як з летальним озброєнням, так і з нелетальним.

Крім того, Бельгія здійснює лікування та реабілітацію українських військових. І ми дуже вдячні бельгійським лікарям та медсестрам, які допомагають нашим військовим.

Нещодавно у нас в посольстві був український військовий, який проходить лікування в Бельгії, він подарував нам прапор України з підписами наших військових — тих військових, які боронять Україну ціною свого життя. Більша частина хлопців, які підписали цей прапор, на сьогодні, на превеликий жаль, вбиті російськими окупантами. Цей прапор надзвичайно цінний для нас, і ми будемо його демонструвати під час зустрічей з бельгійською стороною.

До речі, 9 листопада минулого року під час візиту в Бельгію міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба теж подарував бельгійському прем’єру прапор із підписами українських військових, які боронять Україну на Бахмутському напрямку. Александр де Кроо був дуже емоційно зворушений.

— Зараз Бельгія головує в Європейській раді, й вона дуже активна, завжди порушує українське питання. Як відбувається співпраця з Бельгією на цьому напрямку?

— З 1 січня розпочалося піврічне президентство Бельгії в Раді ЄС. Ми надзвичайно раді цьому, тому що це наші друзі. Ми розраховуємо на потужну підтримку від них в межах нашого євроінтеграційного курсу, на просування в цьому процесі.

Бельгія чітко виділила шість своїх пріоритетів під час президентства — верховенство права, конкурентоспроможність економіки, екологія та зелена енергетика, захист прав людини та ряд інших питань. Якщо подивитись, то серед цих пріоритетів не написано “українське питання”, але українське питання є надпріоритетом.

І прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо неодноразово наголошував на тому, що Україна залишатиметься у фокусі уваги під час президентства Бельгії в Раді ЄС.

Як ви пам’ятаєте, 1 лютого було розв’язане питання про виділення фінансової допомоги Україні в розмірі 50 млрд євро. І, власне, прем’єр-міністр Бельгії був один з керівників держав, які долучилися до переговорів із прем’єр-міністром Угорщини щодо можливості отримання Україною цих коштів.

Щодо січня, який минув. Ми можемо говорити про надзвичайну активність. В січні відбулись три телефонних розмови — між президентом України та прем’єр-міністром Бельгії, між міністром закордонних справ України та міністром закордонних справ Бельгії, між міністром оборони України та міністром закордонних справ Бельгії.

Крім того, відбулась зустріч на найвищому рівні між Володимиром Зеленським та Александром де Кроо і королем бельгійців Філіпом. Ця зустріч відбулась в Давосі.

В межах свого президентства Бельгія проводить значну кількість заходів для держав-членів ЄС, на які запрошується Україна. Так, Україна була запрошена по лінії комітетів європейської інтеграції, по лінії Міністерства соцполітики. Крім того, в нас відбувся діалог на рівні Міністерств молоді та спорту.

— Російська пропаганда поширює меседж про нібито втому Європи від України. Ви відчуваєте якусь “втому”, коли спілкуєтеся з єврочиновниками, чи ні?

— Що ви, зовсім ні. Це тільки російські наративи. Україна — це країна, яка зараз боронить всю Європу. І тут є прекрасне розуміння, що це робиться ціною життів українців, тобто спокій в державах Євросоюзу зараз завдяки Україні. Ні в кого немає сумніву щодо необхідності подальшої допомоги, подальшої підтримки України.

Іноземці можуть сприймати цю допомогу як допомогу Україні. Я б хотіла, щоб це також розглядали під іншим кутом — що це допомога самим собі й всьому цивілізованому, демократичному світу. Бо саме завдяки Україні, завдяки нашим хоробрим воїнам Європа сьогодні живе під мирним небом.

Прямий ефір