Заморожені активи: Захід розглядає гроші Кремля як зброю проти РФ — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: gettyimages.com

Уряд Швейцарії назвав суму заморожених у країні російських активів. Станом на кінець березня 2025 року вона становить майже 7,5 млрд швейцарських франків. При цьому, роком раніше, грошей було менше ніж 6 млрд. Основна причина зростання суми — блокування Берном додаткових коштів країни-агресора. Подробиці того, як на Заході можуть використовувати російські заблоковані активи, вивчав телеканал FREEДOM.

Держави групи G5+ або Weimar+, до якої входять Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Велика Британія і Польща, повідомили про свою готовність посилити санкційний тиск на Росію. У спільній заяві міністри закордонних справ 6 країн запевнили, що використовуватимуть усі доступні їм інструменти, щоб перешкодити Російській Федерації продовжувати вести війну проти України. Крім того, вони підтвердили, що російські активи в західних державах мають залишитися замороженими.

“Ми, як і раніше, віддані підтримці відновлення і реконструкції України в координації з міжнародними партнерами. Ми повторюємо, що активи Росії повинні залишатися знерухомленими доти, доки Росія не припинить агресивну війну проти України й не компенсує їй завдані збитки”, — йдеться у спільній заяві міністрів закордонних справ G5+.

Аналогічного висновку дійшли й країни Європейського Союзу на саміті 20 березня. Однак Україна продовжує наполягати на необхідності конфіскації російських активів. На думку президента Володимира Зеленського, вилучення потрібно провести в найближчому майбутньому, оскільки після потенційного закінчення війни такої можливості вже може не бути.

“Найрозумніше рішення — використовувати ці заморожені активи для відновлення того, що зруйнувала Росія: логістичної інфраструктури, збройних сил, будівництва бомбосховищ у школах, університетах і лікарнях. Потреб безліч. Якщо ми зараз не знайдемо механізм не просто заморожування, а й конфіскації цих коштів, після війни нам, можливо, доведеться вести нові юридичні баталії з Росією за ці активи. Щоб уникнути цього, необхідно вилучити їх зараз, поки у нас є така можливість”, — акцентував український президент.

Найбільш скептично налаштовані з приводу конфіскації російських коштів у Берліні та Брюсселі. Серед їхніх аргументів проти цього є юридичні. Наприклад, активи захищені суверенним імунітетом. А також економічні: конфіскація російських активів несе ризики для стабільності євро та інвестиційного клімату ЄС.

Водночас директор Центру фінансів і безпеки Королівського Об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) Том Кіттінг і керівниця Центру фінансів і безпеки RUSI Europe Кінга Редловська вважають, що є розв’язання цих проблем.

“Існує просте рішення, яке розв’язати всі ці проблеми. Європі необхідно використовувати аргумент контрзаходів і вивести активи за межі досяжності Москви. Це можна зробити, перевівши їх у новий інструмент, створений у Бельгії, під наглядом ЄС, і передавши законне право власності на активи в траст на користь України. Важливо, що активи не будуть передані Україні, а будуть використовуватися для створення постійного потоку ануїтетного доходу для підтримки її оборонних закупівель і поточних потреб у фінансуванні”, — написали вони у статті для видання Politico.

За конфіскацію російських активів і використання їх на потреби України послідовно виступають Польща, Чехія, країни Балтії та Північної Європи. Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс наголосив, що заморожені кошти федерації можна використати як важіль тиску на Москву, яка саботує спроби рухатися до миру.

“Тому говорячи про росіян, ми віримо в ті заходи й ті прецеденти, які спрацювали раніше: тверда військова сила, використання економічних обмежувальних заходів, санкції й використання заморожених активів як важеля. І якщо це буде перший випадок в історії, коли Росія поводитиметься інакше, я буду дуже здивований”, — в інтерв’ю “РБК-Україна” заявив Кястутіс Будріс.

Читайте також: Додаткові 1,8 млрд доларів активів РФ заморозила Швейцарія

Нагадаємо, у 2022 році після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну країни Групи семи заморозили активи Центрального банку Російської Федерації на загальну суму майже 300 млрд євро.  Вони зберігаються у фінансових установах по всьому світу і генерують дохід. Наразі США, ЄС, Велика Британія, Канада та Японія використовують його як заставу для позики Україні на суму 45 млрд євро.  При цьому, станом на листопад 2024 року, загальна сума прямого задокументованого збитку, який Росія завдала інфраструктурі України, становить близько 170 млрд доларів.

Читайте також: Країни “Веймар+” домовилися збільшити допомогу Україні та посилити санкції проти РФ

Прямий ефір