Заморожені активи РФ для України: партнери Києва розробляють механізми (ВІДЕО)

Центробанк Росії. Фото: 24tv.ua

План використання заморожених російських активів та їхньої передачі Україні Єврокомісія представить 12 грудня. Про це повідомляє інформаційне агентство Bloomberg. Документ, як анонсують журналісти, міститиме механізм, як Київ може отримати податок на прибуток від заморожених рахунків Центробанку РФ. Гроші спрямують на відновлення інфраструктури, зруйнованої російською армією, передає FREEДОМ.

Канада, Естонія та Бельгія першими імплементували закони про заморожування російських активів та їхню передачу Україні. Конгрес США поки що розглядає відповідний законопроєкт.

“Йдеться про зняття імунітету із суверенних активів держав, які скоїли міжнародний злочин, скажімо так, серйозне порушення міжнародного права. У Канаді вже це імплементували в законодавство, в Естонії теж, і в США це обговорюється на рівні законопроєкту. У цій ситуації йдеться про те, що відповідні державні органи набувають права не просто заморожувати, але й конфісковувати активи держав, які залучені до серйозного порушення міжнародного права”, — заявив доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Захар Тропін.

Тим часом Євросоюз розробляє механізми, як передати Києву якщо не всі заарештовані кошти Центробанку федерації, то хоча б податок на прибуток, що накопичився за період, доки гроші заморожено.

“Західні санкції заморозили 300 млрд доларів, що належать російському Центральному банку. Більшість цих коштів — 180 млрд євро — зберігається в Euroclear — найбільшому у світі депозитарії цінних паперів зі штаб-квартирою в Брюсселі. Нещодавно Euroclear заявив, що заробив близько 3 млрд євро на заморожених російських активах лише за перші дев’ять місяців цього року порівняно з 347 мільйонами євро за аналогічний період 2022 року, і це зростання зумовлене зростанням відсоткових ставок”, — повідомляє пресслужба Міністерства юстиції України.

Якщо з передачею заморожених рахунків підсанкційних російських олігархів ситуація складніша — у країнах Заходу приватна власність недоторканна, — то заарештовані активи Центробанку Росії з більшою ймовірністю підуть на відновлення України. Про терміни передачі грошей говорити складно, стверджують як експерти, так і уряди країн, які заморозили активи Центробанку РФ. Така практика не застосовувалася раніше. Тепер без перебільшення всі партнери України працюють над розробкою механізму.

“Ми робили, робимо і робитимемо все можливе. Наразі заморожені російські активи у Швейцарії. Є два типи активів. Перший — це ті, які належать окремим особам або підсанкційним компаніям. І другий — це активи російського федерального резерву. І ми сьогодні якраз обговорювали подальші кроки у цьому напрямі. Втім, дуже важливо реалізувати санкції дуже чітко і, безперечно, ми повністю відкриті, ми чуємо позиції різних країн”, — зазначив президент Швейцарії Ален Берсе.

Правову основу для того, щоб отримати від Росії компенсацію за завдану шкоду, Україна має. Відповідну резолюцію ще в середині листопада 2022 року ухвалила Генеральна асамблея ООН. Тепер питання в тому, чи ухвалюватиме кожна з країн рішення про передачу активів на рівні власного законодавства чи держави підпишуть міжнародну угоду, яка полегшить процес. Невідомі й шляхи передачі грошей до України.

“Це може бути передача як Україні, так і до міжнародного фонду. Хочу нагадати, що планується створення міжнародного компенсаційного механізму, який має складатися з трьох складових — реєстр, компенсаційна комісія та компенсаційний фонд. Це на міжнародному рівні у межах Ради Європи. Реєстр — вже документи підписані. Питання передачі активів якраз і вирішується, чи будуть гроші направлені Україні чи компенсаційному фонду”, — уточнив Тропін.

Створення компенсаційного фонду — третій та останній етап у механізмі передачі заморожених активів Україні. Дискусії про його формат у Євросоюзі продовжуються.

Читайте також: Перші конфісковані кошти Росії підуть в Україну вже наступного року — думка Савченко

Прямий ефір