Залишилися варіанти: як українцям виїхати з окупованої території, розповів правозахисник

Павло Лисянський. Фото: uatv.ua

З 2022 року росіяни обмежили виїзд українців з окупованих територій. Виїзд заборонили чоловікам призовного віку, а у людей іншого віку, особливо у жінок із дітьми, є можливість покинути окупацію. І цю можливість потрібно використовувати. Про це сьогодні, 28 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки, засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський.

Наприклад, з окупованої території можна виїхати з метою отримання медичних послуг.

“Тому що медицина там зараз у катастрофічному стані. Не можуть окупаційні адміністрації повноцінно налагодити надання медичної допомоги місцевому населенню. Не вистачає лікарів, не вистачає ліків. У пріоритеті в них не місцеві жителі, не цивільні люди, а військові окупанти. Відсутні лікарі багатьох спеціалізацій, неможливо отримати медичні послуги за низкою напрямів. Користуючись цим, батьки роблять довідки у лікарів і вивозять дітей з окупованої території, щоб отримати більш якісні медичні послуги. І, природно, потім не повертаються”, — навів приклад Лисянський.

Люди іноді намагаються виїхати нелегально — минаючи так звані “прикордонні пункти”.

“Необхідно розуміти, що фактичний кордон між окупованою територією та Російською Федерацією зберігся, а з травня 2024 року окупанти ще створили прикордонну зону, на якій заборонено перебувати без документів. Якщо людина хоче відвідати цю зону, вона має за 18 годин до цього проінформувати прикордонну службу ФСБ. Але у цієї зони велика протяжність, і було дуже багато лазівок, якими люди користувалися. Зараз росіяни по максимуму намагаються закрити нелегальний виїзд”, — розповів правозахисник.

Читайте також: Найчастіше вдається розшукувати через соцмережі, — правозахисник про повернення викрадених Росією українських дітей

Прямий ефір