Оголошена президентом Російської Федерації Володимиром Путіним часткова мобілізація викликала справжню істерію у Росії. З 21 вересня чоловіки призовного віку масово виїжджають з країни. Найбільш популярними напрямками стали Казахстан та Грузія. За даними міністерства внутрішніх справ РФ, до Казахстану та Грузії всього за 6 днів виїхало близько 200 тисяч громадян Росії, інформує FREEДОМ.
Тікають від призову найчастіше без фінансової подушки та чіткого плану, залишаючи в Росії своїх дружин та дітей. Оскільки в армію беруть усіх без розбору: багатодітних та невиліковно хворих.
“Забирають без розбору — тих, хто має відстрочку, тих хто має звільнення [від мобілізації]. Саме тому такий потік, майже 300 тисяч дорослих чоловіків вже втекли від мобілізації. Тому, що розуміють, що загребуть будь-кого, і розуміють, що шанси вижити не такі вже й великі”, — каже російський адвокат Микола Полозов.
Перспектива отримати повістку і вже за кілька днів опинитися на фронті проти України без будь-якої підготовки — дуже сумнівна ідея. Тому чоловіки призовного віку просто тікають із Російської Федерації.
Мобілізація викликала у громадян Росії тривогу, страх та жах.
Про це свідчать результати нового опитування російської соціологічної служби “Левада-Центр”, в якому взяли участь 1631 респондент з 50 регіонів Росії:
- 47% опитаних відчувають страх та жах;
- 13% – гнів;
- ще 23% – шок.
“Головне завдання у людей сьогодні — уникнути цієї мобілізації та врятувати себе”, — пояснює Полозов.
Соціологи “Левада-Центру” наголошують і на зниженні рейтингу президента Путіна з 83% до 77% — це вперше з початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого.
При цьому 23% росіян пишаються рішенням президента Росії оголосити часткову мобілізацію чоловіків призовного віку.
Настрої мешканців Росії після оголошення мобілізації:
- 66% респондентів побоюються, що буде оголошено загальну мобілізацію в Росії;
- 31% респондентів вважає, що “спеціальна військова операція” проходить неуспішно;
- 72% респондентів підтримують дії армії РФ в Україні;
- 48% респондентів виступили за мирні переговори з Україною;
- 44% респондентів вважають, що війну слід продовжувати.
Уникнути мобілізації — це мета номер один для більшості російських сімей, упевнені експерти.
Дружини потенційних новобранців без роздумів відправляють своїх чоловіків за кордон.
“Було зрозуміло, що чоловіка потрібно вивозити з країни якнайшвидше — у мене було буквально півгодини на роздуми: поки будемо розмірковувати, можемо втратити єдиний шанс…”, — розповіла мешканка Краснодара Валерія.
“Зараз дуже боляче та погано, бо розумію — це дуже надовго. Можливо, він ніколи не повернеться і мені теж доведеться виїхати. Я черпаю сили в тому, що це правильне рішення, що він буде цілий і нікого не вб’є”, — сказала мешканка Москви Катерина.
“Я зараз десь між гнівом та депресією. Життя перетворилося на квест… Здається, що плани та думки про якесь майбутнє можливі лише “там”, не в Росії та не в Білорусі”, — вважає мешканка Москви Юлія.
З моменту оголошення мобілізації Білорусь стала одним із найпопулярніших маршрутів для тих, хто не бажає воювати з Україною, але ненадійним.
Білоруське видання “Наша Нива” з посиланням на свої джерела повідомляє, що білоруські силовики отримали усний наказ виявляти громадян Росії, які приїхали до Білорусі та ховаються від мобілізації.
Читайте також: Мобілізованих російські окупанти кидають як “живий щит” — нові дані про втрати загарбників (ВІДЕО)