“Хезболла” в Лівані має у своєму розпорядженні щонайменше 150 тисяч ракет і реактивних снарядів. Водночас система протиповітряної (ППО) і протиракетної (ПРО) оборони Ізраїлю абсолютно не обмежуються “Залізним куполом”. Про це сьогодні, 20 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив військовий оглядач з Ізраїлю Давид Шарп.
“”Купол” — це лише один, найнижчий шар. Є ще як мінімум три, а можна сказати навіть і 4 системи, які зав’язані на перехоплення ракет. “Купол” покликаний перехоплювати ракети, що запускаються по цілях з дальності від 4,5 до 70 км. Насправді і 100 з невеликим він теж перехоплює ракети досі. Для більших ракет є інші системи. Наприклад, “Праща Давида” покликана протистояти ракетам дальністю від 40-70 км, що випускаються з дальності до 250-300 км. Є “Хец-2”, яка б’є по ракетах дальністю в сотні км, і нарешті “Хец-3” — по балістичних ракетах середньої дальності. Плюс “Купол” і “Праща Давида” працюють по крилатих ракетах і безпілотниках. І як страховка є ще й старий добрий Patriot (“Петріот”), який відомий дуже добре українцям”, — розповів він.
Загалом, зазначив оглядач, уся ця система захисту багаторівнева і багатошарова.
“У “Хезболли” ракет навіть ближче до 200 тис. Ми говоримо про ракети дальністю від 7 км. До речі, дуже популярні, але маловідомі в Україні, “Калібр” (не використовується практично або взагалі ні Росією, ні Україною) — 107 мм, китайського виробництва, дальністю 7 км, дуже компактні снаряди, які зручно випускати по різних населених пунктах. Збивати можна, але складно. Це близька дистанція, і потрібно “Куполу” реагувати швидко, але він для обстрілу прилеглих населених пунктів і військових об’єктів”, — каже Шарп.
Але у “Хезболли” є і маса інших ракет, зокрема багато сотень ракет дальністю від 200 до 700 км, дуже важких. Зокрема, є серед них високоточні.
“За цією категорією “Хезболла” перевершує Росію, наприклад. У Росії є не так багато “Іскандерів”, і балістичні запаси майже закінчуються. У них іранських ракет набагато більше. Є крилаті ракети, є безпілотники-самогубці, зокрема Shahed-136 у великих кількостях, системи ППО поодинокі, зокрема російського виробництва, що їм передали сирійці, протикорабельні ракети іранські та російські навіть “Бастіон”. У них є багато чого, але ми про ракети. В Ізраїлі всі розуміють, що просто справа навіть не в тому, що не впорається (система захисту, — ред.), залпи можуть бути масовими, але в принципі у “Хезболли” більше ракет, це очевидно, ніж є перехоплювачів і в “Залізного купола”, і в інших. Не можна мати 100 тис. перехоплювачів для систем ППО”, — розповів оглядач.
“Залізний купол” та інші системи диференціюють загрози.
“Перехоплюють тільки ті, якщо говорити не про крилаті ракети, тому що у крилатої ракети не можна знати, куди вона летить, вона може змінити маршрут, але якщо йдеться про балістичну ракету, засікається можлива точка падіння, і якщо вона буде на пустирі, ракету пропускають і тривоги не лунають. Це дуже важливий фактор, який дає змогу економити боєприпаси й економити нерви населенню. Однак зрозуміло, що ракет у “Хезболли” більше, і тому захист буде наступний: пріоритетно на якомусь етапі, якщо масові будуть ракетні обстріли, то захищати будуть пріоритетні об’єкти військові, наприклад, військові аеродроми, пріоритетні об’єкти інфраструктури, а ракети, які йдуть на міста, будуть іноді пропускати. Це відкрита інформація, про це відомо, тому що все не перехопиш”, — пояснив Шарп.
Також він роз’яснив, яке завдання стоятиме перед армією:
“Оскільки армійські об’єкти захищатимуться пріоритетніше, цивільні повинні будуть виконувати вимоги командування тилу, тобто ховатися під час тривоги, і тоді втрат буде менше, а в армії стоятиме завдання, як ударами з повітря, так і в межах масштабної наступальної операції, яка, безумовно, буде в разі повномасштабної війни з “Хезболлою”, мінімізувати ці обстріли. У військової розвідки є величезний банк цілей у Лівані, і на “Хезболлу”, шиїтську громаду Лівану, на яку “Хезболла” спирається, а також власне державу Ліван, на них чекають катастрофічні наслідки. У ВПС Ізраїлю і взагалі Збройних сил є можливості завдати протягом одного дня, вразити тисячі, підкреслюю — не одну і не дві, і навіть не три тисячі цілей на території Лівану високоточною зброєю. І ці цілі мають стосунок до “Хезболли”, і не тільки до неї. Тому на “Хезболлу” чекають дуже серйозні наслідки”.
Так, уточнив Шарп, потенціал ракетних обстрілів можна буде знижувати такими ударами. Крім того, туди, де ступить нога ізраїльського солдата, з цих місць ракетних обстрілів не буде. Тому способи протистояння комбіновані, аж ніяк не тільки ППО і ПРО, яким просто не вистачить ракет у разі такого протистояння. В Ізраїлі це прекрасно розуміють.
Читайте також: Дуже багато спільного зараз між Україною та Ізраїлем, проти країн веде боротьбу “вісь зла, тероризму”, — Мільман
Нагадаємо, раніше Шарп повідомив, що Збройні сили Ізраїлю завершують підготовку до масштабної сухопутної операції, яка розпочнеться ось-ось. Авіація продовжує завдавати ударів по сектору Гази по об’єктах ХАМАС з метою створення поліпшених умов для повномасштабної операції і зниження потенціалу ХАМАС. Пріоритетною метою є ліквідація командирів і керівників середньої та вищої ланки ХАМАС.