“Залежатимуть відносини у світі між усіма країнами”: ключове питання перемовин Байдена і Сі назвав дипломат

Сі Цзіньпін і Джо Байден. Фото: whitehouse.gov

На перемовинах лідерів США і КНР Джозефа Байдена і Сі Цзіньпіна одним із ключових питань буде обмеження і незастосування ядерної зброї, а потім уже економіка, конкуренція, війни, припинення воєн. Це все потім. Спочатку — ядерна зброя і безпека. Про це сьогодні, 5 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

За його словами, США і Китай — взаємозалежні країни.

“Якщо Китай виробляє, це — виробнича база, то Сполучені Штати — це ринок збуту для китайських товарів, ліквідний. І водночас китайський ринок для американських компаній, навіть високотехнологічних, теж дуже прибутковий, вони там теж заробляють гроші і вкладають, як показує статистика, дві третини в нові розроблення, завдяки отриманим у Китаї грошам. Тому ця взаємна залежність і взаємна економічна ослабленість, тому що до цих перемовин підходять ослабленими і Китай після ковідних обмежень і руйнування глобальних ланцюжків постачання, логістики, і США — банківська криза, проблема з дефіцитом бюджету, треба якось зменшувати стелю (яку постійно підіймають і це стає політичним протистоянням), тобто теж ослаблена економіка. І ні та, ні інша сторона не хотіли б прямого зіткнення”, — сказав Осипенко.

Тому, пояснює дипломат, ключове питання — обмеження і незастосування ядерної зброї, тому що безпека йде першим питанням.

“Якщо у вас не буде безпеки, ви не зможете ні конкурувати, ні про що говорити, це буде тоді війна — прямий ядерний конфлікт. Тому треба зробити крок назад Китаю і США, і вони, схоже, готові це зробити, щоб домовитися про правила незастосування ядерної зброї. Що це має бути зброєю стримування, але не наступальною зброєю. Не можна шантажувати, погрожувати, нарощувати і дозволяти іншим нарощувати, отримувати ядерну зброю”, — каже експерт.

Він наголосив, що США та КНР відповідають за взагалі як формуватимуться стосунки у світі між усіма країнами, тому що вони лідери двох блоків — демократичного та персоналістських режимів.

“Від їхньої взаємодії, як вони домовляться з цього питання, залежатимуть і міжнародні двосторонні та багатосторонні відносини в різних географічних регіонах у всьому світі”, — резюмував Руслан Осипенко.

Читайте також: Китай має вплив на своїх проксі Росію та Іран, але торгуватиметься під час перемовин зі США, — дипломат про зустріч Сі та Байдена

Нагадаємо, раніше надзвичайний і повноважний посол України в КНР (1999-2001 рр.), співголова Українсько-китайської ділової ради Ігор Литвин заявив, що від стосунків між США і Китаєм, між цими країнами — двома найбільшими економіками у світі, залежить практично все в цьому світі. Найактуальнішою зараз є тема — як США і КНР зможуть або не зможуть домовитися про те, щоб діяти спільно для підтримання миру і міжнародного співробітництва в усьому світі.

Прямий ефір