Бойовики приватної військової компанії “Вагнер” більше не воюватимуть на фронті в Україні. Про це заявив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов. Заколот ватажка ПВК Пригожина і марш його найманців на Москву продемонстрували світові нездатність Кремля впоратися зі збройним опором усередині країни. Але ж владну вертикаль Путін вибудовував не одне десятиліття. Які кадрові зміни в російських силових відомствах можуть відбутися після невдалого заколоту “вагнерівців” і чому наступним кандидатом на посаду міністра оборони РФ називають губернатора Тульської області — у матеріалі FREEДОМ.
Під час маршу “вагнерівців” на Москву в російських Telegram-каналах з’явилася інформація про те, що губернатор Тульської області Олексій Дюмін може обійняти посаду міністра оборони Росії після прийдешніх кадрових перестановок. Пізніше російські пропагандисти написали, що Дюмін допоміг зупинити пригожинський заколот.
“Сам він категорично це спростовує, але є досить багато свідчень про те, що він брав участь у переговорах між кремлем, з одного боку, Євгеном Пригожиним та Уткіним, з іншого боку. У принципі, подальший розвиток ситуації покаже, де правда, тому, що якщо будуть якісь кадрові зміни і Олексій Дюмін отримає досить високі посади, можливо, це стане непрямим підтвердженням його ролі в подіях, які зараз називають спробою пригожинського заколоту”, — сказав експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
Пригожин і Дюмін знають один одного давно. За часів, коли ПВК “Вагнер” формувалася, а перших найманців відправили до Сирії, Олексій Дюмін був заступником начальника головного управління Генерального штабу і керівником сил спеціальних операцій. Тоді ж тривала підготовка до вторгнення російських військ у Донецьку та Луганську області України. Останні 9 років Дюмін керує Тульською областю.
“Туди він потрапив з охорони Путіна, Дюмін один із найвідданіших і найвірніших Путіну охоронців, який працював у ФСО і далі отримав посаду губернатора. Очевидно, що коли він був в охороні, досить щільно взаємодіяв з усіма людьми, які, скажімо, були вхожі в коло і мали доступ до Путіна. Тому я не думаю, що особисто Дюмін займався формуванням ПВК “Вагнер”, але, можливо, був посвячений у всі ці проблеми, у всі ці справи”, — поділився думкою російський опозиційний політик Дмитро Гудков.
Представники російської опозиції сумніваються, що Дюмін зіграв ключову роль у тому, щоб зупинити пригожинський заколот. Однак у тому, що він прагне обійняти одну з найвищих керівних посад у країні — сумнівів немає.
“Дюмін сам узагалі претендує на якісь вищі позиції, хтось його називає наступником, кандидатом у наступники, хтось пророкує його на посаду міністра оборони. Тому, напевно, якісь переговори могли бути. Я не виключаю, що у них просто є особисті стосунки і, можливо, Дюмін якісь переговори вів, але очевидно, що головну роль тут зіграло все-таки ФСБ”, — зазначив Дмитро Гудков.
Не виключають експерти і сценарію з більш-менш добровільною передачею крісла президента. Адже навіть невдалий заколот показав слабкість Путіна і відсутність його підтримки — як серед населення, так і в еліті. Відданий Путіну Дюмін — один із ймовірних кандидатів у президенти.
“Ось цей марш на Москву став каталізатором бродіння всередині російських еліт, і зараз дещо збільшилася ймовірність операції “наступник”. Все таки під час спроби заколоту сам російський президент виглядав, чесно кажучи, непереконливо — це було помітно як елітам, так і населенню. Тож, у будь-якому разі, у них зараз змінюватиметься система управління і особиста влада Володимира Путіна зменшуватиметься. Одним із наслідків цього може стати консенсус еліт про те, що в Росії буде новий президент, буде перезавантажено систему і, зокрема, систему відносин із Заходом та Україною”, — зазначив Ігор Попов.
У разі такого транзиту влади в РФ експерти радять не розраховувати на лібералізацію країни. А ось якщо вежі Кремля в боротьбі за владу почнуть руйнувати одна одну, у демократичних сил буде шанс перехопити ініціативу.
Читайте також: Головним у переговорах із Пригожиним був Дюмін, а не Лукашенко, — Подоляк