У Донецькій області триває масова евакуація. Напередодні регіон покинули понад 3 тисячі осіб, переважно жителі Покровського району, де ситуація залишається вкрай важкою. У великих містах Покровського району закриваються банки, аптеки та магазини. В прифронтовому Мирнограді побувала кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.
За розвитком ситуації на Покровському напрямку, який залишається найважчою ділянкою фронту, слідкують не лише в Україні, а й за кордоном. Російські окупанти тримають під прицілом Курахове, Селидове, Покровськ і Мирноград. Останній розташований усього за 7 км від фронту, що гримить.
Однією з центральних вулиць Мирнограда лише зрідка проїжджають волонтерські автомобілі, людей на вулицях немає. У місті діє комендантська година, і виходити місцевим жителям дозволено тільки з 11:00 до 15:00.
Так, лише після 11:00 на вулицях починають з’являтися люди: частіше їх можна побачити біля продуктових магазинів, які працюють і які в місті можна перерахувати на пальцях.
“Страшно, ну а що зробиш? Ми не проти евакуації, будемо виїжджати, звичайно, поки що просто тварини тримають”, — каже місцева мешканка.
Темпи евакуації в місті знизилися, проте охочі виїхати все ж є.
Житло 83-річної Жанни Миколаївни розташоване в багатоквартирному будинку, де всі сусіди вже виїхали. Пенсіонерці страшно залишатися самій. Вона каже, що попри свій вік, добре пам’ятає Другу світову війну й окупацію Києва, де народилася.
“Боюся, все боюся, уже такий вік. А ще ж німецький в’язень. Пережила одну війну й ось тепер другу. Ми з’їдали все, що росло на землі: калачики, паслін, маслини, кислиці, грушки були в лісі. Усе з’їдалося дощенту. Бабник був такий, що очистиш, як банан, солодкий, квіточки. Я й зараз бачу, як цвітуть, але не їм”, — розповідає Жанна Миколаївна.
У жінки майже не залишилося близьких, поганий зір і проблеми з ногами, але вона вірить, що до весни 2025 року повернеться додому.
“До весни поживемо там, поки устаканиться трохи, воно ж одразу не будується”, — каже мешканка Мирнограда.
Російськими снарядами місто пошкоджене на 50%. Є райони, куди можливо заїхати тільки на броньованих автомобілях.
В одному з найнебезпечніших районів міста, який фактично повністю зруйнований і де немає електрики, все ще живуть місцеві жителі. Однак вони ховаються і часто чують звуки безпілотників у небі.
Якщо раніше російські війська обстрілювали місто переважно вночі, то тепер це відбувається цілодобово. Більшість мешканців міста не відмовляються від евакуації, проте зізнаються, що їм страшно за своє майбутнє в інших регіонах: люди бояться залишитися ні з чим.
“Ви знаєте, донька каже, мам, поїдемо, як бомжі будемо, ну де ти будеш? А я ночами не сплю, весь час трясуся… Страшно. У нас вибухало та летіло все, скло летіло, страшно”, — каже місцева мешканка Валентина.
За даними місцевої влади, станом на 2 вересня в Мирнограді залишається трохи більше, ніж 3 тисячі осіб і менше десятка дітей.
Читайте також: “Спочатку доживемо до ранку, а потім і до перемоги”: як обороняється і відновлюється прифронтовий Херсон (ВІДЕО)