У Росії — кредитний бум. За підсумками третього кварталу 2023 року обсяг виданих мікропозик у федерації досяг історичного рекорду — майже 350 млрд рублів. Це майже на чверть більше, ніж за аналогічний період 2022 року. Таку високу закредитованість населення експерти пов’язують із тим, що росіяни не можуть виплачувати кредити, які вони взяли раніше, передає FREEДОМ.
Майже 20 млн росіян у третьому кварталі 2023 року взяли мікропозики, а обсяг виданих кредитів у жовтні 2023 року зріс майже на 24%, повідомляє Росстат. Найчастіше росіяни беруть у борг від 10 до 20 тис. рублів. Їх оформляє половина клієнтів, пишуть дослідники порталу “Банки.ру”.
“Позики до зарплати” часто оформлюють люди, місячний дохід яких не покриває поточні потреби. Зростання таких позик може бути непрямою ознакою зростаючих проблем в економіці: доходи людей зростають не дуже швидко, часто їм не вистачає на повсякденне споживання або обслуговування інших кредитів”, — з публікації видання BBC News Російська служба.
Чому в росіян такі популярні мікропозики? Відповідь проста — у багатьох банках вже зіпсована кредитна історія. Та й мікропозику легше оформити. Потрібен лише паспорт та взаємна згода кредитора та позичальника. Мікропозиковий ажіотаж чітко ілюструє стан російської економіки, кажуть експерти. При тому, що рівень роздрібного кредитування зростає більше ніж на 20% на рік, доходи населення підвищуються у найкращому разі на 2%, розповідають експерти. А то й зовсім знижуються.
“Звідси як снігова куля виникає зростання боргового навантаження населення. В результаті люди часто беруть нові мікропозики на закриття старих кредитів. Тобто не на споживання, а на погашення боргів, які з’явилися через те, що не зростали доходи”, — заявив Андрій Бархота, експерт фінансового ринку, в інтерв’ю виданню BBC News Російська служба.
Згідно зі статистикою, 40% щомісячного доходу російських позичальників йде на обслуговування кредитів та іпотек. Тобто, по суті, мікропозика — це неминуча реальність для кожного другого росіянина.
“Люди живуть не за рахунок зарплат, які вони одержують, а за рахунок кредитів, які вони беруть. Кількість сімей, які взяли три і більше кредити, вже принаймні за поточний рік збільшилася на 2 млн. Це говорить про те, що справді виживання відбувається за рахунок кредитів. А коли ви живете за рахунок кредитів — то схема проста. Ви взяли кредит і, щоб його покрити, ви берете ще один кредит. Але коли центробанк підвищує кредитну ставку, це виходить, що брати гроші в кредит дорожче. Тобто, покрити попередній кредит новим стає складніше”, — каже кандидат економічних наук Іван Ус.
За даними Єдиного федерального реєстру відомостей про банкрутство, з січня по вересень 2023 кількість банкрутств російських громадян зросла майже на третину в порівнянні з аналогічним періодом 2022 року. І оскільки російський уряд зосередився на тому, щоби остаточно перевести економіку федерації на військові рейки, таких процесів буде більше.
Росіяни часто не спроможні виплатити борги за кредитами. І Кремль пропонує неспроможним боржникам та банкрутам вихід — йти на війну проти України, і найвигідніше при цьому — загинути.
Після початку мобілізації в Росії ухвалили закон про списання боргів для учасників так званої “СВО”. Борг за кредитом чи іпотекою можуть списати, якщо мобілізований загинув чи отримав за поранення інвалідність І групи.
За даними видання “Важные истории”, регіональній владі доручили звітувати перед Москвою про вербування на контрактну службу окремих категорій громадян, у тому числі банкрутів та людей, які мають суттєву заборгованість у виконавчих провадженнях.