Згідно з опитуваннями, європейські громадяни очікують, що Європейський Союз захистить їх у разі загрози. По-перше, тому, що багато країн ЄС є членами НАТО. А також всередині Євросоюзу запущено процес створення автономної оборонної концепції, повідомляє FREEДОМ.
Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що зміцнення оборонної промисловості — одна з головних стратегій Євросоюзу. За його словами, після повномасштабного вторгнення Росії до України Євросоюз має активніше брати участь у захисті власної безпеки.
“Спільно з Європейським оборонним агентством ми також аналізуємо структуру наших військових витрат і прогалини в інвестиціях і запропонуємо додаткові ініціативи зі зміцнення європейської оборонної промислової та технологічної бази”, — написав Боррель у своєму блозі на сайті Європейської служби зовнішніх зв’язків.
2004 року Рада ЄС створила оборонне агентство для підтримки держав-членів. Серед головних його функцій — сприяння європейській співпраці в галузі озброєння, створення конкурентоспроможного ринку військового обладнання; підвищення ефективності європейських оборонних досліджень і технологій. Норвегія, Швейцарія, Сербія та Україна отримали право брати участь у діяльності агентства, але без права голосу.
“У межах Європейського Союзу є так звана політика безпеки і оборони, яка реалізується в основному в межах окремих проєктів. Ідея полягала в тому, особливо в кризові часи, щоб об’єднати зусилля, зокрема, бюджет, особливо в оборонній промисловості, щоб розробляти нову техніку, випускати ті ж самі боєприпаси спільно. Таким чином досягати економії”, — розповів директор дослідницького центру New Geopolitics Research Network Михайло Самусь.
Наразі Європейське оборонне агентство веде перемовини з компаніями щодо збільшення оборонного виробництва, а також з країнами ЄС для закупівлі озброєння, обладнання та боєприпасів.
“Державам Європейського Союзу слід спільно закуповувати зброю для поповнення своїх запасів після постачання до України. Важливим є те, що ми, Європейський Союз, зможемо стати надійним постачальником систем безпеки для захисту громадян. США не завжди зможуть захистити Європу від загроз”, — зазначив виконавчий директор Європейського оборонного агентства Їржі Седіві в інтерв’ю “Голосу Америки”.
Водночас президент Франції Еммануель Макрон закликав Євросоюз до створення стратегічної автономії. За його словами, це може статися, якщо Європа створить сильну оборонну промисловість. Примітно, що про це Макрон сказав одразу після поїздки до Пекіна.
“Ми не хочемо залежати від інших у критично важливих питаннях. Європейська оборонна промисловість не задовольняє всіх потреб і залишається дуже фрагментованою, що змушує деякі країни тимчасово звертатися до американських або навіть азійських постачальників. У контексті подій в Україні вона має працювати інтенсивніше”, — заявив президент Франції в інтерв’ю газеті Les Echos.
І хоча Макрон — не єдиний, хто так вважає, інші країни ЄС піддали критиці пропозицію президента Франції.
“Європейська автономність звучить шикарно, чи не так? Але це означає, що ми зміщуємо центр європейської гравітації в бік Китаю і розриваємо відносини зі США. Я не дуже розумію термін “стратегічна автономність”, якщо “де-факто” вона означає — стріляти собі самому в коліно”, — сказав прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
Аналітики очікують, що протягом 2023 року в Польщі буде найбільше зростання військових витрат. Вони становитимуть близько 4% ВВП — близько 28 млрд євро.
“На тлі російсько-української війни наші партнери проводять ревізію своїх арсеналів і переконуються, що значною мірою вони серйозно деградували. Я думаю, все-таки треба говорити і зберігати загальну тенденцію до членства України в Північноатлантичному альянсі, в якому Україна після нашої перемоги відіграватиме серйозну роль”, — коментує військовий експерт, керівник безпекових проєктів Центру глобалістики “Стратегія XXI” Павло Лакійчук.
Але на думку багатьох експертів, оптимальним варіантом захисту Європи все одно залишається Північноатлантичний Альянс.
Читайте також: Розвиток танкової коаліції, зміцнення ППО та посилення підтримки України — підсумки зустрічі “Рамштайн-11” (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, Європейський Союз не зможе розвивати нормальні відносини з Китаєм, якщо Пекін не використає свій вплив на Москву. Про це заявив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель. Цього тижня Європарламент обговорював майбутні взаємовідносини з Пекіном.