Захист від військових і гібридних загроз: чому сусідні країни захищаються від Росії (ВІДЕО)

Пункт пропуску на кордоні між Естонією та Росією. Фото: novayagazeta.ee

Фінсько-російський кордон залишається закритим, заявила міністерка закордонних справ Еліна Валтонен. За її словами, до цього питання Гельсінкі може повернутися восени. Трохи більше ніж рік тому фінські прикордонники зіткнулися з масовим напливом незаконних мігрантів із Сомалі та Іраку з території Росії. У відповідь Гельсінкі закрив кордон. Тоді в ЗМІ писали, що за створенням кризи стоять російські силовики, які раніше організували провокації на кордоні Польщі з Білоруссю, повідомляє FREEДОМ.

Естонія посилює митний контроль на кордоні з Росією, заявили в уряді країни. Нові обмеження потрібні, щоб перекрити шляхи поставок у РФ підсанкційних товарів.

“Найчастіше місцем призначення в декларації вказують треті країни, але ми цьому не віримо. І практика показує, що на шляху до пункту призначення, який здебільшого розташований у країнах Азії, цей товар зупиняється на півдорозі, десь серед російських просторів. Серед таких товарів є багато підозрілих речей. Наприклад, предмети військового або змішаного призначення, і готівка… Якщо говорити про пасажирів, то насамперед це виражатиметься у візуальному контролі та опитуванні. У разі виникнення підозр або вибірково здійснюватиметься додатковий огляд особистих речей аж до огляду за допомогою рентгена”, — сказав міністр фінансів Естонії Юрген Ліги.

Країни Балтії та Польща закликали Євросоюз профінансувати будівництво оборонних споруд на кордоні з Росією і Білоруссю. Відповідний лист глави чотирьох держав адресували голові Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн.

“Будівництво системи оборонної інфраструктури вздовж зовнішнього кордону ЄС із Росією та Білоруссю вирішить гостру й нагальну потребу в захисті ЄС від військових і гібридних загроз”, — ідеться в листі чотирьох лідерів, з яким ознайомилося агентство Reuters. Деякі дипломати ЄС оцінили вартість будівництва такої оборонної лінії на землі вздовж 700-кілометрового кордону ЄС із Росією та Білоруссю приблизно у 2,5 млрд євро”, — з публікації агентства Reuters.

Сусіди Росії готуються відбити потенційну військову агресію. Ще у квітні 2024 року на півдні Литви організували понад десяток складів для зберігання протитанкових перешкод, колючого дроту та бетонних блоків, що здатні сповільнити наступ противника. А Естонія 2025 року почне будівництво 600 бункерів поблизу кордону з РФ.

“Наша мета — розробити рішення, що відповідає всім вимогам для виживання людей”, — заявив член правління компанії-підрядника Кіммо Лійвак.

“Якщо нам потрібно буде приїхати й поговорити з приватними власниками, ми будемо вести переговори з приватними власниками десь наприкінці цього року, на початку наступного. Але насамперед ми хочемо побудувати ці опорні пункти на державних землях”, — додала глава відділу інфраструктури Державного центру оборонних інвестицій Кадді-Кай Коло.

Крім потенційної загрози вторгнення російських військ, зберігається високий рівень ризику гібридних атак Росії. Інформаційні вкидання, кібератаки й несанкціонована розвіддіяльність — раніше в країнах Балтії неодноразово заявляли про спроби Кремля втручатися у внутрішні справи держав.

“Необхідна довгострокова стратегія протидії та стримування агресивних дій Росії. Ми спостерігаємо скоординовану політику гібридної діяльності Росії в усій Європі. Дедалі більше спроб знищити цивільну інфраструктуру, диверсії на об’єктах, пов’язаних із постачанням озброєнь. У рамках нашої реакції нам потрібно об’єднати зусилля. Це не окремі події, а частина ширшої картини”, — пояснила прем’єр-міністерка Естонії (2021-2024 рр.) Кая Каллас.

На тлі загроз, що виходять від Москви, дедалі більше уваги обороні приділяють не тільки сусідні з РФ країни. 2024 рік став рекордним за кількістю членів НАТО, готових витратити на оборону два і більше відсотки від свого внутрішнього валового продукту (ВВП). Таких — 18. Для порівняння, в 2023 році фінансові зобов’язання виконали лише 11 членів Альянсу.

Читайте також: Діагноз — перегрів: політика Кремля руйнує економіку РФ (ВІДЕО)

Прямий ефір