Західний політикум нарощує дипломатичні зв’язки з Китаєм — деталі візитів (ВІДЕО)

Глава Держдепартаменту США Ентоні Блінкен з главою МЗС Китаю Цинь Ганом. Скріншот: uatv.ua

Міністр торгівлі США Джина Раймондо перебуває з робочим візитом у Китаї. Мета поїздки — зміцнення ділових зв’язків між двома найбільшими економіками світу. Раймондо — четвертий високопоставлений представник Сполучених Штатів Америки, який відвідав Китай за останній час. Найближчими днями очікуються візити до КНР чиновників із Великої Британії, Канади, Японії та Південної Кореї, інформує FREEДОМ.

Це завершення літнього циклу переговорів і чергова спроба заходу знайти спільну мову з КНР. За три останні місяці в Китаї з візитами побували глава Держдепартаменту Ентоні Блінкен і міністр фінансів США Джаннет Єллен, а також лідери європейських держав і представники Євросоюзу. 

Усі вони намагалися домогтися від Пекіна виходу на продуктивний діалог з низки найважливіших тем. Серед них — повномасштабна війна Росії проти України і Тайванське питання. Але Китай на компроміс іти не готовий. 

“Що він має на увазі? Знімайте з нас обмеження, і ми використовуватимемо технології, які у вас купимо, вкрадемо або якимось іншим брудним чином здобудемо для посилення потенціалу Народно-визвольної армії Китаю і для розробки високотехнологічної зброї. Водночас Китай відправляє свого Міністра оборони до Москви, де він гарантує, що КНР буде насичувати високотехнологічною зброєю Росію. Очевидно, що ніхто не може йти на такі умови. Усі розуміють, що вони загрожують безпеці всіх, зокрема й України”, — акцентував президент ГО “Ліберально-демократична ліга України” Артур Харитонов.

Китай чітко дає зрозуміти, що змінювати свою поведінку не має наміру. Військові кораблі та літаки КНР регулярно і демонстративно заходять у простір Тайваню. А товарообіг Пекіна з Москвою з початку року зріс більш ніж на третину. 

За даними The Wall Street Journal і The Telegraph, Китай передавав Росії технології подвійного призначення, дрони, запчастини для літаків і навіть будівельну техніку, за допомогою якої російські окупанти будували укріплення в Україні. 

За словами експертів, розраховувати на серйозні зміни в політиці КНР не варто.

“У жовтні вже буде саміт “Поясу і шляху” в Пекіні, на який може приїхати Путін. І це буде величезне свято Росії, тому що туди прибудуть лідери абсолютної більшості, я так розумію, недемократичних держав у світі. І це буде свято Російської Федерації в Пекіні. Тобто, вже після цього буде важко про щось говорити. Я думаю, що ось якраз у листопаді, коли всі зрозуміють, про що в нас кон’юнктура, — і буде серйозне рішення Джо Байдена щодо подальших кроків стосовно Китаю”, — пояснив Харитонов.

Демократії відповідають на політику Китаю економічними санкціями. Насамперед – обмеженнями на постачання високих технологій. Водночас стан економіки самої КНР світові аналітики називають уповільненим економічним лихом. 

Очікується зниження зростання ВВП з 7% до 3 або 4% на рік. Прибутки промислових компаній з початку року впали на 15%. До того ж у держави великі проблеми з боргами та кризою в секторі нерухомості. 

На думку аналітиків, все це призведе Китай до довгострокового зниження темпів зростання економіки.

“Політики стикаються зі зростаючими економічними проблемами. Населення швидко старіє. Америка стає дедалі більш ворожою і намагається придушити ті частини економіки Китаю, які вона вважає стратегічно значущими, наприклад, виробництво чіпів… Після чотирьох десятиліть швидкого зростання КНР вступає в епоху розчарування”, — з аналітичної статті The Economist.

Остаточно політика Заходу щодо Китаю стане зрозумілою після зустрічі лідерів країн Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Сан-Франциско в листопаді. Експерти очікують, що там відбудуться переговори Сі Цзіньпіна і Джо Байдена.

Читайте також: Більшість компонентів до російських дронів надходить із Китаю, — група Єрмака — Макфола

Прямий ефір