Захід ухвалив рішення про те, що Росія має понести відповідальність за розв’язану війну проти України в перші години після початку повномасштабного вторгнення. Для цього були введені секторальні санкції, що обмежують цілі галузі російської економіки. Але пізніше виникла необхідність у більш тонких інструментах тиску. Пошуком і пропозицією рішень займається група Єрмака — Макфола, інформує FREEДОМ.
Як зазначив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак, робота щодо введення санкцій проти Росії ведеться постійно.
“Санкції на категорії продуктів подвійного призначення — ефективний механізм точкових ударів по можливостях російської військової промисловості. Це той тип санкцій, який ми називаємо високоточними. Тиск на Росію має посилюватися. Працюємо постійно”, — акцентував він.
Одним із важливих напрямків роботи групи Єрмака — Макфола стало складання персональних санкційних списків. У масштабах економіки країни вони не мають визначального значення. Їхнє завдання дещо інше. Усі фігуранти не можуть відвідувати західні демократії та вести там бізнес. А це порушує негласний договір між Кремлем і елітами.
Крім того, у такий спосіб заморожують кошти “гаманців” Путіна — друзів російського президента, на рахунках яких зберігаються його гроші.
Експерти кажуть, що персональні санкції — важливий політичний крок. Але ефективно інструмент працює тільки разом із військовою допомогою Києву.
“Потрібно набагато більше уваги та енергії спрямувати на те, щоби мобілізувати всі можливі ресурси — і дипломатичні, і політичні на те, щоб радикально збільшити кількість зброї в Україні. І за всієї необхідності збереження персональних санкцій, які були, ми бачимо, що війну такого роду діями не виграти”, — вважає головний економіст Офісу простих рішень і результатів Ярослав Романчук.
Фінансові керівники “Росбанку”, “Альфа-Банку” і “Сбербанку”, а також генеральний директор Російського фонду прямих інвестицій, — усі вони в санкційних списках ЄС і США.
За словами експертів групи Єрмака — Макфола, банкіри впливали на схеми обходу санкцій. Одна з них — відкриття дочірніх банків у сусідніх із Росією країнах. Група Єрмака — Макфола лобіює вирішення цієї проблеми.
“Іноземні банки, що ведуть бізнес у Росії, і величезні прибутки їхніх російських дочірніх компаній більше не можна замітати під килим. Регуляторні органи, зокрема Європейський центральний банк, повинні встановити чіткі процеси і терміни, які призведуть до виходу будь-яких банків з Росії”, — зазначили в групі Єрмака — Макфола.
Група почала роботу рік тому. За цей час вплинула на ухвалення Заходом рішень про стелю цін на нафту, присвоєння ПВК “Вагнер” статусу терористичної організації та відключення низки російських банків від системи SWIFT.
Однак головним досягненням групи Єрмака — Макфола називають формування єдиних стратегій санкційного тиску на Москву. Для 2023 року вже сформовано дорожню карту з рекомендаціями для західних урядів.
У стратегії заявлено три основні цілі групи: стримати російську агресію, ізолювати Росію та змусити її заплатити за злочини в Україні.
Читайте також: Працюють санкції: у Росії знижується рівень життя (ВІДЕО)
Нагадаємо, Японія розширила санкції проти Росії, затвердивши новий масштабний санкційний пакет. Під заборону потрапив експорт безпілотників, сталі та алюмінію.