У січні 2023 року бюджет Російської Федерації отримав на 38% менше доходів, ніж у січні минулого року. У лютому падіння продовжилося, а вже в березні недобір бюджету може становити 120 млрд рублів, повідомляє FREEДОМ.
Західні санкції проти енергоносіїв країни-агресора обрушили її доходи, повідомили у своєму звіті експерти Міжнародного енергетичного агентства. За місяць до вторгнення в Україну Росія заробила на експорті нафти та газу 30 млрд дол. У січні 2023-го бюджет недоотримав 11,5 млрд дол.
“Ми очікуємо, що це зниження доходів від нафти та газу буде різкішим у найближчі місяці. І ще різкішим у середньостроковій перспективі через відсутність доступу до технологій та інвестицій”, — заявив виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Біроль в інтерв’ю Reuters.
Якщо 2022 року Кремль лише на продажу енергоносіїв заробив 146 млрд євро, то цього року, вже в січні, змушений був продавати золотовалютні резерви, щоб покрити дефіцит бюджету. Однак Заходу, на думку експертів, необхідно й надалі піклуватися про економію енергії та безпеку постачання. Зокрема, через зростання попиту з боку Китаю та ненадійність Росії як постачальника.
“Ми побачили рішучість ЄС за програмою REPOWER, щоб повністю припинити імпорт газу з Росії, щоб диверсифікувати наші джерела газу”, — наголосив глава комітету Європарламенту з промисловості, досліджень та енергетики Крістіан Сілвіу-Бушой.
Ембарго ЄС на постачання російської нафти офіційно набуло чинності 5 грудня. Того ж дня запрацював ліміт цін на енергоносій, запроваджений Євросоюзом, G7 та Австралією. Таким чином Росія втратила ринок, який охоплював близько половини поставок країни на початку року.
“Ми очікуємо, що нафтові доходи продовжуватимуть знижуватися протягом року, внаслідок чого дефіцит становитиме на 1,5% ВВП вище за урядові прогнози”, — коментує економіст Bloomberg Economics Алекс Ісаков у публікації видання Bloomberg.
Наприкінці лютого Євросоюз вкотре заявив про рішучий намір відмовитись від російського газу. Енергонезалежності ЄС досягатиме шляхом диверсифікації енергоресурсів від надійних постачальників, включаючи збільшення постачання зрідженого газу зі США.
“Понад 90% попереднього імпорту зараз заборонено. І, звичайно, нафтопродукти більше не можуть надходити з Росії”, — зазначив голова комітету Європарламенту з промисловості, досліджень та енергетики Крістіан Сілвіу-Бушой.
Падіння доходів від експорту нафти та газу відбилося на держбюджеті РФ. У січні його дефіцит сягнув 25 млрд дол. Настільки критичним рівень виявився вперше з моменту дефолту 1998 року.
“Головна проблема для російської економіки та для Кремля цього року — величезний дефіцит бюджету. Це не традиційна історія для Росії. Російський бюджет зазвичай був профіцитним, а цього року він став дефіцитним, до того ж масштабно дефіцитним”, — констатував економіст Сергій Фурса.
Уже в березні, за прогнозами економістів, бюджет Російської Федерації тільки від експорту нафти та нафтопродуктів недоотримає 120 млрд рублів. Росія вже поринула у бюджетну кризу. Кремль намагається використати всі доступні можливості для латання дірок у бюджеті, проте ситуація в країні лише погіршується.
Читайте також: Життя в Росії деградує, стандарти стають гіршими, ціни різко злетять вгору, — економіст про вплив санкцій