Комітет у закордонних справах Палати представників Конгресу США схвалив законопроєкт про передачу Україні заморожених активів РФ. Подібне рішення ухвалив і естонський парламент. Своєю чергою Бельгія, яка ще не готова відправити заморожені російські активи Україні, створила фонд — він наповнюється за допомогою податків на надприбутки від тих самих заморожених активів. Таким чином уже вдалося зібрати майже 2 млрд євро. Детальніше про передачу заморожених активів Росії на благо України — в матеріалі телеканалу FREEДОМ.
Сума всіх російських активів, заморожених західними країнами з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, становить близько 500 млрд дол. Частина з них безпосередньо знаходиться в США. Влада продовжує працювати над механізмом передачі фінансів Києву. Комітет палати представників США вже ухвалив потрібний для цього законопроект.
Майкл Маккол — конгресмен-республіканець, який вніс документ на розгляд, під час слухань заявив, що його пропозиція також унеможливлює повернення російських активів у РФ, поки Москва не виплатить компенсацію Києву.
“Уповноважити державного секретаря надавати додаткову допомогу Україні, а також для інших цілей, використовуючи активи, конфісковані в Центрального банку Російської Федерації, та інші суверенні активи… Повну вартість незаконної війни РФ проти України та суму, яку Російська Федерація має виплатити, мають оцінити міжнародний орган або механізм, якому доручено визначити розмір компенсації та надання допомоги Україні”, — йдеться в документі, опублікованому американським конгресом.
Ще одна частина заморожених активів знаходиться в Європі. У травні 2023-го Євросоюз підтвердив заморозку активів Центрального банку Росії на 200 млрд євро. І поки ЄС шукає можливості передачі активів Україні, Естонія, як і США, вже ухвалює законопроєкти, які наблизять державу до остаточного схвалення передачі заморожених коштів на благо України.
“Ми на внутрішньодержавному рівні маємо внести уточнення до законів, щоб ніхто не зміг знайти лазівки в уже наявних санкціях. Також необхідно створити регулювання, яке дало б змогу використовувати для відшкодування завданих Україні війною збитків активи, заморожені в Естонії на підставі міжнародних санкцій”, — заявив голова конституційної комісії Естонії Хендрік Йоганнес Террас на засіданні конституційної комісії.
За останніми відкритими даними, в Естонії поки що заморожено близько 38 млн євро.
Більша частина російських активів у Євросоюзі, 180 млрд євро, перебувають у Бельгії, у кліринговому центрі Euroclear. Держава поки не ухвалила рішення передати активи Україні, а заморожені російські цінні папери вже почали приносити прибуток.
“Ці цінні папери, у них закінчується термін щороку або пів року, залежно від виду паперу. На них виплачується якийсь прибуток, називається купон, на ось ці цінні папери. У результаті, з моменту заморозки цих коштів до поточного моменту вже було виплачено достатньо купонів, іншими словами, вони принесли прибуток у кілька мільярдів доларів”, — сказав радник президента України з економічних питань Олег Устенко.
Дохід від цих заморожених російських цінних паперів Бельгія хоче спрямувати Україні. Для цього створили спеціальний фонд, який наповнюється від оподаткування заморожених у країні російських активів.
“Наша країна, як і раніше, готова підтримувати Україну в усіх сферах: політичній, дипломатичній, правовій, економічній та військовій. Нещодавно Бельгія оголосила про створення нового фонду для України, у ньому вже 1 млрд 700 млн євро, половина з яких призначена для військової підтримки, а половина — для цивільної”, — заявила міністр закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб.
Як зауважив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, Бельгія створила гарний прецедент щодо використання прибутку від нарахувань на ці активи.
“Але зараз нам необхідна ширша правова основа, ухвалена на рівні Європейського Союзу, яка дозволила б усім країнам-членам, що мають російські суверенні активи, використовувати їх на законних підставах для відновлення України. Послання просте — Росія має заплатити. Росія заподіяла шкоду, і Росія повинна заплатити”, — резюмував глава МЗС.
Під час дводенної зустрічі міністрів закордонних справ країн G7 у Токіо також обговорювали санкційний тиск щодо Росії. Спільна заява глав зовнішньополітичних відомств свідчить, що держави не повернуть Росії її заморожені активи, поки Москва не погодиться виплатити компенсації Києву.
Читайте також: Конфіскація активів РФ — чому деякі країни займають вичікувальну позицію, пояснив Мережко
Раніше виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин сказав, що заморожені російські активи мають дипломатичний імунітет і для їхньої передачі на сьогодні є чітко визначені механізми.
Читайте також: Київ наполягатиме на необхідності використовувати заморожені активи РФ для відновлення України, — Кулеба