Росія тримається на постачанні нафти, яка, на відміну від газу, є для неї не політичним, а саме комерційним товаром. Після введення санкцій РФ вдалося знайти лазівки для їхнього обходу та певною мірою відновити доходи після значного падіння. Тому санкційний тиск має посилюватися не так у плані розширення санкцій, як у тому, що стосується моніторингу їх виконання. Однак із цим є проблеми. Таку думку в прямому ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
“На мій погляд, по-перше, не вистачає менеджменту, і, по-друге, бажання. Тому що ніхто не ставить завдання серед країн НАТО, серед країн Європейського Союзу, Сполучених Штатів, Великої Британії, щоб російська економіка впала. Це завдання не ставиться. Завдання ставиться — якимось чином вплинути на Росію для того, щоб вона припинила воєнні дії в Україні. Але ми бачимо, що це завдання не виконується. Росія та ініціатори цих санкцій розуміють, що через санкції не вдасться змусити Росію піти з України, закінчити цю війну, з одного боку, з іншого боку, немає завдання знищити російську економіку. Просто проводиться політика, яку ми бачимо, що є досить комфортною для російських виробників та експортерів нафти”, — заявив експерт.
За його словами, санкції щодо російських енергоресурсів, безумовно, створили певні труднощі для РФ, але вона навчилася їх оминати.
“І поки що я не бачу якихось таких особливо рішучих заходів, можливостей та бажання повністю позбавити Росію нафтових та газових доходів. Так, зараз Європейський Союз планує певне збільшення санкцій на скраплений природний газ, а також посилення моніторингу проходження суден через Данські протоки. Але незрозуміло, наскільки ці плани буде реалізовано”, — зазначив Володимир Омельченко.
Нагадаємо, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин в ефірі FREEДОМ розповів, що ціла низка сегментів російської економіки не охоплена будь-якими обмеженнями: від алмазів, до санкцій щодо яких підходять тільки зараз, до атомної галузі, на яку найближчим часом навряд чи буде накладено обмеження.