Захід — надійний тил України: як ЄС підтримує країну в боротьбі з агресором (ВІДЕО)

Шарль Мішель, Володимир Зеленський та Урсула фон дер Ляєн на саміті у Києві. Фото: president.gov.ua

За останні кілька років майбутнє членство України в Євросоюзі стало з віддаленої мети реальною перспективою. Російська агресія зблизила позиції України та ЄС як ніколи раніше. Загальне питання безпеці в Європі Брюссель не в змозі вирішити без громадян України. Партнерство набуло величезних масштабів, а взаємна інтеграція прискорилася в рази. Про те, як ЄС допомагає Україні у відбитті російської агресії — у матеріалі спеціального кореспондента телеканалу FREEДОМ у Європі Віталія Сизова.

Загальний обсяг своєї допомоги ЄС оцінює в суму близько 76 млрд євро. З них країни Євросоюзу та його інституції виділили майже 39 млрд євро на підтримку загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості України. Ще 20 млрд склала військова допомога. Решту суми було витрачено на допомогу українським біженцям, адже близько 4 млн українців отримали тимчасовий захист у країнах Європейського Союзу. Вони легально можуть користуватися всіма соціальними сервісами та мати доступ до ринку праці.

“Коли я приїхала до Бельгії, мене зустріла дуже гарна приймаюча родина. Я дуже вдячна їм за допомогу. Вони прийняли мене з двома дітьми. Я приїхала без нічого, з однією валізою… Старша донька, їй 16 років, гарно малює і мені допомогли її влаштувати до художньої школи”, — каже українка Віталіна.

Європейські країни стали надійним тилом України. Завдяки їхній допомозі українці мають, де сховатися від російських бомб.

“Була загроза вибуху атомної електростанції в Запоріжжі, тоді всі були налякані й тому я сюди потрапила. Бельгійці — дуже люб’язні люди. І вони, гадаю, прийняли не тільки мене, а й усіх українців дуже щиро і готові були допомогти”, — зазначає українка Яна, яка нині проживає у Бельгії.

В української армії є безпечні ланцюжки постачання зброї та амуніції. Європа — це і логістичний хаб для української економіки та армії. Європейський Союз не тільки постачає зброю, а й виробляє її для України.

У березні ухвалили рішення про збільшення виробництва для того, щоб відправити українській армії 1 млн снарядів і ракет протягом 12 місяців.

Для підтримки України було ухвалено безпрецедентне рішення про відкриття ринку ЄС для українських товарів — для безмитної торгівлі. Чиновники Європейського Союзу організували й лінії солідарності для безперешкодного вивезення української продукції через територію ЄС. Це стало відповіддю на бомбардування українських портів та їхнє фактичне блокування.

“Ми готові для того, щоб експортувати по лінії солідарності майже все, чого потребує зараз Україна”, — єврокомісар із сільського господарства Януш Войцеховський.

За інформацією ЄС, від травня 2022-го лінії солідарності допомогли експортувати з України близько 41 млн тонн сільськогосподарської продукції (зерно, олійні культури та супутня продукція) і понад 36 млн тонн іншої продукції. Це те, що принесло до бюджету України такі необхідні зараз податки та грошові надходження.

Українські міністри — постійні гості засідань Ради Європи, начебто Україна вже вступила до Європейського Союзу.

ЄС ухвалив 11 пакетів санкцій проти російських чиновників та бізнесу. За останні два роки Європі практично на 100% вдалося відмовитися від російського газу.

“Ми погодили 10 і 11 санкційні пакети проти Росії. І ми погодили 1 млн артилерійських снарядів для України. Взяли на себе ініціативу почати розглядати питання заморожених активів, дуже складне питання, для того, щоб якоюсь мірою бути спроможними зробити внесок у відновлення України. Ми узгодили продовження режиму вільної торгівлі і продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки знадобитися”, — резюмував прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.

Також цього літа було ухвалено рішення про виділення 50 млрд євро допомоги Україні протягом наступних чотирьох років.

Країни ЄС першими анонсували передачу Україні бойових літаків F-16.

“Ми анонсували, що будемо надавати 19 F-16 бойових літаків для України. Разом із Нідерландами ми перші з країн, які беруть велике і конкретне зобов’язання відправити західні бойові літаки”, — заявила прем’єрка Данії Метте Фредеріксен.

Україна не так економічно значуща, як Європейський Союз, і не має такого політичного впливу. Тому так важлива дипломатична підтримка Брюсселя, яка відчувається повсюдно.

“Для мене було таким дивовижним, що люди місцеві так одразу відкрилися, одразу допомагали на різних рівнях: і організаційних, і транспортних, і переведення паперів, і приймання біженців, і розміщення їх на різних локаціях”, — поділився громадянин України Хаїм, який проживає в Брюсселі.

ЄС порушує питання Російської агресії проти України на всіх майданчиках, де сама Україна з якихось причин не може бути представлена. Брюссель постійно нагадує про російське вторгнення тим країнам, для яких Україна поки що не пріоритет.

“Ми обговорювали багато фактів, що всі хочуть завершення цієї війни і що мир має бути справедливим і тривалим. Його базою має бути статут ООН”, — заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Далеко не в кожній країні Латинської Америки та Карибського Басейну є представництво України, але наразі голосом держави промовляє Європейський Союз, який використовує увесь свій вплив для того, щоб просувати спільну позицію в питанні притягнення до відповідальності Росії.

“Ми всі стурбовані ситуацією війни в Україні, це точно. Країни Латинської Америки завжди висловлювали своє бажання працювати для того, щоб відновити мир швидко. І це має бути міцний мир”, — сказав президент Аргентини Альберто Фернандес.

“Ми будемо з Україною стільки, скільки буде потрібно”. Ці слова протягом ось уже майже двох років вимовляють лідери Європейського Союзу практично на кожній своїй прес-конференції. Україна міцно увійшла у внутрішній порядок денний блоку для того, щоб у майбутньому бути рівноправним членом європейської спільноти.

Читайте також: “Ми будемо підтримувати Україну скільки знадобиться”: як США допомагає протистояти агресії РФ (ВІДЕО)

Прямий ефір