19 липня президент України Володимир Зеленський побував у Лондоні з офіційним візитом, де провів зустрічі на найвищому рівні. Його прийняв король Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Чарльз ІІІ, а також він став першим офіційним іноземним візитером новообраного прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера. Лондон і Київ уклали важливі угоди, які стосуватимуться оборонної сфери.
Важливі зустрічі у Великій Британії
Під час зустрічі з Чарльзом III президент Зеленський наголосив, що Сполучене Королівство залишається одним із найближчих і найважливіших союзників України, та висловив вдячність британцям і уряду Його Величності. Зеленський також подякував королю Чарльзу III та всій королівській родині за підтримку українського народу та увагу до українців, які знайшли тимчасовий притулок у Великій Британії.
Під час свого візиту до Лондона Володимир Зеленський виступив на засіданні уряду Великої Британії. Він укотре нагадав про те, щоб союзники ухвалили рішення зняти обмеження на використання західної зброї проти російських військових.
“Щойно ми зможемо завдавати ударів далі, ніж просто біля кордону, зокрема по російських військових аеродромах, ми не тільки захистимо себе від будь-яких російських наступальних дій, а й убезпечимо наші передові позиції та міста від російських бомб”, — наголосив Зеленський.
Сама Велика Британія, за інформацією соціологів, поки що не давала офіційного дозволу Києву на використання ракет Storm Shadow по цілях на території Росії. Утім, міністр оборони країни Джон Гілі заявив, що в оборонному відомстві не виключають зміни позиції Лондона у відповідь на прохання українського лідера. Окремо чиновник додав, що Велика Британія не братиме участі в таких українських атаках.
“Ми надаємо Україні зброю для захисту її суверенітету, і це не заважає їй вражати цілі в Росії. Але це мають робити українці в межах певних параметрів і з дотриманням міжнародного гуманітарного права”, – заявляв раніше міністр оборони Великої Британії Джон Гілі.
Володимир Зеленський у Великій Британії також заявив: у Москві знають, що в Лондоні здатні ухвалювати рішення, які можуть привести цю війну до завершення.
“І це буде правильне завершення — справедливе і чесне. Ми повинні пам’ятати, що в багатьох аспектах Росія слабша. Їхня розвідка слабша. Їхня дипломатія перетворилася на прості хабарі, брехню або погрози. Економічно вони не сильні. Єдина конкурентна перевага, яка ще залишилася в Путіна, — це великий запас зброї радянських часів, гроші та повна зневага до людського життя. Досить небезпечна суміш. Ми повинні позбавити Путіна грошей і можливості виробляти більше зброї”, — резюмував глава держави.
Як зазначили в Офісі президента, Володимир Зеленський першим серед іноземних лідерів за останні 27 років виступив на засіданні уряду Великої Британії. До цього особисто звернутися до британських урядовців міг президент США Білл Клінтон у 1997 році.
Київ і Лондон уклали угоду про розвиток оборонних можливостей. Британські постачальники зможуть укласти кредитні договори та контракти з Україною на суму понад 2,5 млрд доларів. У рамках угоди заплановано постачання, ремонт і часткове виробництво систем протиповітряної оборони (ППО), бронетехніки та боєприпасів.
“Я знаю, що говорю від імені кожної людини в цій залі, від усього уряду, і можу запевнити: ви маєте непохитну підтримку. Ми будемо разом із вами та народом України стільки, скільки буде потрібно. Зміна уряду анітрохи не змінює нашої позиції. Ми підтримували попередній уряд у цьому питанні. Ми не допустимо політичної перемоги Путіна і подвоїмо нашу підтримку Києва”, — заявив прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.
Під час візиту до Сполученого Королівства український лідер також зустрівся з топменеджерами провідних британських оборонних компаній. У зустрічі взяли участь міністр оборони Великої Британії Джон Хілі, міністр з питань бізнесу і торгівлі Джонатан Рейнольдс, а також представники компаній ADS, UK Export Finance, BAE Systems, Thales UK, MBDA, KBR, Babcock.
Зеленський запросив британські оборонні компанії до роботи на українському ринку та співпраці з вітчизняними підприємствами. Ішлося про перспективи спільного виробництва боєприпасів, систем протиповітряної оборони, гармат, бронетехніки та безпілотників, а також про ремонт і обслуговування військової техніки, яку Британія вже передала Україні.
4 липня у Великій Британії відбулися дострокові вибори, за підсумками яких новим прем’єр-міністром країни було призначено лідера Лейбористської партії Кір Стармера, новим главою МЗС став Девід Леммі, а міністром оборони Джон Гілі. Політики — прихильники України, і, як зазначають аналітики, новий уряд Великої Британії демонструє, що приділяє Україні не менше уваги, ніж колишній.
Думки експертів
Які результати візиту Володимира Зеленського до Великої Британії? Який рівень підтримки України у нового британського уряду? Чи буде ухвалено рішення про те, щоб зняти обмеження на удари західною зброєю вглиб території Росії? Яка реакція РФ на тісну співпрацю Києва і Лондона? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олеся Яхно, політологиня;
- Володимир Фесенко, політолог;
- Олег Саакян, політолог;
- Андрій Остальський, британський журналіст і письменник;
- Пітер Дікінсон, редактор української служби Atlantic Council, видавець журналів Business Ukraine і Lviv Today.
ОЛЕСЯ ЯХНО: Україна отримала підтвердження підтримки від нового британського уряду
— На саміті Європейської політичної спільноти було озвучено три головні питання — захист демократії, допомога Україні щодо енергетики, міграція. Під час усіх обговорень порушувалося питання України. Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер озвучив у підсумковому короткому брифінгу, що Україна отримала підтвердження підтримки, а конкретні напрямки були деталізовані.
Була почута конкретика щодо політичного ставлення нового уряду Великої Британії. Володимир Зеленський зустрівся і з Чарльзом III королем. Це свідчить про гарний політичний прийом українського президента. Також було анонсовано конкретні рішення. Крім оборонних угод розроблявся морський напрямок. Нещодавно було ухвалено нову стратегію України в Чорноморському басейні. У цьому питанні Велика Британія активно бере участь.
Велика Британія отримала в російському публічному просторі статус недружньої країни. Історія цих поганих взаємин почалася після того, як Росія розбиралася зі своїми політичними опонентами на британській території. Зараз ми бачимо, одна з тем нового британського уряду — пом’якшення наслідків, пов’язаних із Brexit і подальшими угодами.
Росія важко сприймає західну підтримку України. Нещодавно стало відомо, що Кремль готував замахи проти низки керівників західних оборонних концернів, вочевидь, у такий спосіб реагуючи на посилену оборонну співпрацю і можливу підтримку України. Це є дуже точним маркером того, чого реально боїться Росія. Британія залишається активним учасником у протистоянні російській агресії та захисту України. Ми бачимо істеричну реакцію з боку Росії не тільки на рівні слів пропаганди, а й на рівні дій.
Союзники чудово розуміють, що об’єктами атаки та агресивних зусиль РФ сьогодні є не лише Україна, а й загалом увесь Захід. Окрім гарячої війни в Україні триває гібридна війна вже на просторі Європи.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Потрібно відсувати “червоні лінії” вглиб Росії
— Україна вже веде військові дії в глибині Російської Федерації. Зараз ідеться про дозвіл використовувати західну далекобійну зброю. Таку вимогу України підтримують насамперед ті країни, які відчувають реальну загрозу з боку Росії — це країни Балтії, Польща, низка країн Центральної та Східної Європи. Можливо, тут працює така логіка: що далі та чи інша західна країна від Росії та що більші побоювання щодо ядерної зброї, то складнішою є позиція щодо використання далекобійної зброї на території РФ.
Велика Британія має більш відкриту позицію з приводу ударів західною зброєю по території РФ. Головна проблема полягає в тому, що дуже стриману позицію щодо використання західної далекобійної зброї по території РФ займають США. Але вони вже зробили крок уперед, коли Росія почала наступ на півночі Харківської області в травні. США дещо змінили свою позицію і відсунули цю “червону лінію”.
Що стосується окупованих територій в Україні, які Росія анексувала і вважає своїми, то тут жодних проблем немає. Є повна свобода дії у використанні західної зброї. І, до речі, це дуже важливий аргумент для того, щоб переконувати наших західних партнерів. Адже з погляду РФ ми вже використовуємо західну зброю по її території.
Можна поступово відсувати цю “червону лінію” вглиб і використовувати західну зброю по прикордонних районах Російської Федерації. А в перспективі — ще далі. Потрібно бити по військових аеродромах і військових базах у глибині території РФ, тому що це єдиний спосіб послабити російський військовий потенціал, збільшити ціну війни та тим самим примусити Кремль до переговорів.
У Великій Британії змінився не тільки прем’єр-міністр, а й партії, а послідовна стратегічна підтримка України зберігається. Це дуже важливий момент.
ОЛЕГ СААКЯН: Україна має високу підтримку Великої Британії на найвищому рівні
— Саміт Європейської політичної спільноти — це проєкт, який виводить амбіції ЄС за рамки країн-членів і дає можливість координувати зусилля загалом на континенті. Частина порядку денного саміту була присвячена Україні. Це той майданчик, який дає можливість Україні в одну ногу йти з європейськими процесами та заявляти про себе. Дуже важливо, що на заході велику увагу приділяли питанням безпеки. Важливо, що в Європі відбувається координація на тлі виборчого процесу в США.
Важливо, що у нас зберігається підтримка з боку Великої Британії на рівні і еліт, і Букінгемського палацу, і нової влади. Дуже важливо, щоб новий прем’єр-міністр і його команда проявили послідовність і спадкоємність у політиці, розпочатій задовго до них. Було заявлено, що вони залишаються в рамках закладеного курсу. Також було сказано, що розглядається можливість щодо ударів углиб Росії. Така дискусія всередині британських еліт зараз проводиться.
Дуже важливо, що в України залишаються хороші контакти та підтримка на високому рівні. Зокрема, є договори про співпрацю у сфері військово-промислового комплексу, які відкривають для нас доступ до практично 4 млрд дол. у співпраці з Британією, співробітництво компаній з виробництва і вироблення нових технологій озброєнь — це дуже важлива віха в розвитку Договору у сфері безпеки, підписаного з Британією.
АНДРІЙ ОСТАЛЬСЬКИЙ: Позиція британського уряду відображає суспільні настрої в країні
— Офіційні особи Британії планують конкретну реальну підтримку до 2030 року. Це серйозна обіцянка уряду Великої Британії, вони сповнені рішучості в повному обсязі її виконати. Якщо виникне гостра потреба, то ці всі позиції можуть бути ще переглянуті в бік збільшення.
Лейбористи не тільки продовжать політику попередників, а й посилять її. Усе це відображає суспільний настрій Британії.
У цьому немає нічого несподіваного, оскільки, перебуваючи в опозиції, Лейбористська партія та особисто Кір Стармер заявляли, що в разі приходу до влади вони не тільки не змінять підтримку України, а й навіть намагатимуться її посилити. І це було єдине питання, з якого Лейбористська партія відмовлялася критикувати консерваторів, поки ті були в уряді. Усе це відображає настрій громадської думки Великої Британії.
ПІТЕР ДІКІНСОН: Велика Британія хоче стати лідером у питанні підтримки України
— Британці справді розмірковують з приводу ескалації війни не тільки в Україні, а й у Великій Британії. Вони не хочуть бути прямим учасником війни. Для них дуже важливо, щоб рішення про те, щоб бити західною зброєю по території РФ, ухвалили й інші союзники: США, Франція, Німеччина. Іншими словами, щоб це було колективне рішення. Зараз вони активно проводять переговори саме в цьому напрямку, щоб була згода між усіма союзниками, а не тільки Британії та України.
Для нового прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера Україна залишається пріоритетом номер один у зовнішній політиці. Під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським він заявив, що Україна — це пріоритет номер один для нього, його уряду і для британського суспільства. Він чудово розуміє, що підтримка для України – це популярно, британське суспільство це поділяє, попри політичні орієнтації.
При цьому більшість розуміє, що це важливо і для британської безпеки. Тому підтримка України триватиме. Крім того, Британія хоче стати лідером серед усіх західних урядів у питанні підтримки України.
Зараз пріоритет Великої Британії — безпека. Багато років акцент на безпеці в Британії був спрямований на ядерну зброю, підводний флот тощо. Зараз у країні гостро постало питання про виробництво артилерії та інших сфер, які не розвивалися досить довгий час. Після 2,5 років війни Росії проти України в Сполученому Королівстві розуміють, що потрібно брати участь у цій війні на рівні допомоги Україні. Тому зараз у країні зростає свій виробничий потенціал.
Зараз акцент робиться на спільне виробництво. В Україні вже починають працювати кілька британських компаній, які займаються зброєю — її виробництвом і ремонтом. Інші британські компанії шукають в Україні нових партнерів у сфері бронетехніки, артилерії, а також у дроновому сегменті. Йдеться про те, що українські технологічні ноу-хау та знання саме дронових технологій мають дуже цікавий аспект для британських компаній.
Читайте також: Неправильно обмежувати Україну в самозахисті, — глава МЗС Латвії про удари по РФ