Захід має ставити “червоні лінії” не собі, а Росії, — Фесенко

Володимир Фесенко. Фото: uatv.ua

Після презентації президентом Володимиром Зеленським плану перемоги України західним партнером вже є перші реакції. Про це сьогодні, 20 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Володимир Фесенко.

“Головний підсумок полягає в тому, що наші партнери активно розглядають запропонований план, уже реагують на нього. Президент Зеленський повідомив про нові пакети військової допомоги, які вже йдуть в Україну і будуть йти. Ці пакети більш об’ємні та більш якісні, ніж попередні. Це вже перша реакція. Триває активна робота з узгодження списків зброї і тієї допомоги, яка необхідна Україні. До Києва приїхав міністр закордонних справ Франції, який публічно підтримав план перемоги. Це теж результат”, — перелічив Фесенко.

Наразі триває початковий етап обговорення та реагування на план перемоги.

“Але дуже важливо, що ми дали потужний імпульс. Ми поставили питання руба про те, що необхідно зламати нинішню ситуацію, коли Росія намагається затягувати війну проти України, перетворити її на війну на виснаження. Потрібно прискорити розвиток подій. Потрібні сильні рішення, рішучі дії, щоб змінити ситуацію — і військову, і дипломатичну — на користь України. І ми підштовхнули наших партнерів до таких рішень“, — додав політолог.

Перший пункт плану — запрошення України до НАТО. Уперше Україна поставила це питання на Вільнюському саміті НАТО 2023 року.

“Тоді НАТО не був готовий, нам сказали “почекайте”. Натомість було ухвалено декларацію на підтримку співробітництва України з партнерами в серії безпеки. І вже угоди про гарантії безпеки України підписані із понад 20 країнами, і вони розраховані на 10 років або до вступу нашої країни в НАТО. Це крок уперед. Так, це не те, чого ми хотіли — це не п’ята стаття статуту НАТО [про колективний захист у разі нападу на одного з членів Альянсу], але ми просунулися на цьому шляху”, — сказав Фесенко.

На Вашингтонському саміті НАТО 2024 року теж США не були готові до обговорення теми запрошення України до Альянсу. Але після презентації плану перемоги ця тема вже обговорюється, і обговорюється публічно.

“Коли президент Зеленський оголосив цей план і українському суспільству, і нашим партнерам, на це треба реагувати публічно. І вони змушені реагувати, а не відкладати це питання. 18 жовтня відбулася зустріч Байдена з лідерами Великої Британії, Німеччини та Франції. І за даними французького видання Le Monde, нібито Байден після цієї зустрічі схиляється до того, щоб підтримати прагнення України до НАТО”, — продовжив експерт.

На жаль, питання запрошення України до НАТО зараз прив’язане до результатів президентських виборів у США, які відбудуться 5 листопада. Саме з цим пов’язане затягування ухвалення рішення.

“Якщо президентом США стане Камала Гарріс, то, за даними Le Monde, може бути позитивна позиція США щодо запрошення України до НАТО. Але ми вже знаємо позитивну позицію Франції. За різними даними, Велика Британія також нас підтримує. Але якщо буде підтримка з боку США, то це неминуче вплине і на позицію канцлера Німеччини Шольца”, — упевнений Фесенко.

Також партнери України орієнтуються на вибори у США і щодо питання дозволу України завдавати ударів углиб Росії західною зброєю.

“Поки що Україна це робить своєю зброєю, але робить досить ефективно. Якщо наші партнери дадуть можливість нам використовувати високоточну далекобійну зброю, яку вони нам надали і можуть надати, то ефект таких ударів по російській території буде значно більшим. Це послабить і потенціал Росії у війні проти України і, головне, — збільшить ціну війни для Росії. І тоді питання часу, коли Росія змушена буде погодитися на переговори про завершення війни. А примус Росії до миру — це глобальна суть плану перемоги України. Потрібно, щоб “червоні лінії” ставили не самим собі і не Україні, а Росії їх треба ставити. Ось цю мову Путін розумітиме чудово. Саме це і пропонує Володимир Зеленський у своєму плані”, — резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: У плані перемоги Україна пропонує Заходу чіткі терміни, цифри і ролі: експерти розкрили суть документа

Нагадаємо, план перемоги України складається з п’яти пунктів і трьох секретних додатків, з якими можуть ознайомитися виключно союзники. Перший пункт — запрошення України до НАТО, другий — оборона України, третій — стримування Росії, четвертий — стратегічний економічний потенціал України. П’ятий — пункт безпеки, він розрахований на повоєнний час.

Прямий ефір