Захід має асиметричні відповіді на постачання Іраном балістики в РФ — розбір експерта

Тарас Жовтенко. Фото: dsnews.ua

Україна звернулася до Ірану через можливу передачу балістичних ракет Росії, попередивши про руйнівні наслідки для двосторонніх відносин. Іран не визнає, що поставив ракети РФ. Прагнення Ірану уникнути відповідальності може дати додаткові важелі США та іншим країнам Заходу для асиметричних кроків. Таку думку сьогодні, 8 вересня, в ефірі телеканалу FREEДOM висловив експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

“Цілком очікувано, що офіційного визнання Тегерана передачі Росії балістичних ракет немає, і, швидше за все, не буде. Так само як в історії з “Шахедами” та з іншою допомогою, яку Іран надає путінському режиму у веденні агресивної війни проти України”, — констатував Жовтенко.

За його словами, таке уникнення офіційного визнання з погляду Ірану може дати додаткові важелі впливу та реакції для США і для країн Заходу щодо асиметричних кроків, які союзники України можуть зробити, щоб спробувати нейтралізувати те, що робить Іран, допомагаючи Російській Федерації.

“Одним із таких кроків може бути надання Україні додаткових озброєнь далекого радіусу дії для того, щоб збалансувати те, що отримує Російська Федерація від Ірану. Наприклад, це можуть бути крилаті ракети до винищувачів F-16 американського виробництва, які називають JASM. Там дальність польоту в найскромнішій комплектації — 320 км. Але є також JASM-ER із дальністю польоту понад 1 000 км. Це разом із навіть обмеженим зняттям заборони на удари по чітко визначеним військовим цілям на території РФ нейтралізує поповнення російського арсеналу іранськими ракетами, — пояснив експерт.

Він також нагадав, що залишається тема Близького Сходу, а саме — офіційна допомога США Ізраїлю і менш офіційна в тому, щоб протидіяти численним іранським проксі, які так чи інакше продовжують вести агресію проти Ізраїльської держави.

“І тут можна говорити про посилення тиску і на ХАМАС, і таких іранських союзників у регіоні як “Хезболла”. Тобто насправді полів маневру для таких асиметричних кроків із боку Заходу може бути чимало. І загалом Захід може вчинити за принципом Ірану, тобто офіційно не визнавати кроків, які він робить для того, щоб нейтралізувати політичну активність Ірану. У цій ситуації для Ірану буде набагато більше ризиків, ніж для Заходу. Але питання у тому, чи буде Захід політично рішучим, щоб протидіяти такій політиці Ірану?” — резюмував Тарас Жовтенко.

Читайте також: Іранський депутат підтвердив передачу балістичних ракет Росії

Прямий ефір