Волонтери та рятувальники Держслужби з надзвичайних ситуацій провели для жителів Запоріжжя тренінг із мінної безпеки. На ньому розповідали про те, як поводитися на замінованій території, як виявити міну, як допомогти пораненим. На заході побували кореспонденти телеканалу FREEДОМ.
Інструктори кажуть, що в зоні бойових дій замінованими можуть виявитися найнесподіваніші предмети — побутове сміття, дитячі іграшки, телефони, навіть книги.
“Підручник був прострелений кулею. Волонтер підійшов, на жаль, він був не проінструктований, підняв цей підручник. Книжка була замінована і з’єднувалася із саморобним вибуховим пристроєм. На жаль, три людини загинули”, — розповів інструктор Іван Здоровець.
Вибуховий пристрій може спрацювати від обриву прив’язаної до нього розтяжки, від дотику, вібрації та від радіосигналу мобільного телефону. Інструктори пояснюють: якщо візуально визначили міну чи підозрілий предмет, наближатися до них або брати до рук не можна.
“Перше правило — це власна безпека. По-друге, всі мають пам’ятати, що ми не панікуємо. Хто панікує, робить багато зайвих рухів і необдуманих вчинків. Зберігаємо спокій. Пам’ятаємо правила: коли перебуваємо на небезпечній території, або бачимо небезпечний предмет: не чіпати, не підходити, телефонувати на номер 101, — акцентує Здоровець.
Якщо детонація все ж таки сталася і хтось отримав поранення, треба вміти надати першу допомогу. Найголовніше — зупинити кровотечу.
“Першим рухом ми одразу затягуємо турнікет. Не фіксуємо, а саме затягуємо турнікет. І тільки потім фіксуємо його липучкою”, — пояснив інструктор.
Після теорії для слухачів тренінгу провели практичні заняття.
Сапер Держслужби з надзвичайних ситуацій Михайло Ільєв перерахував види вибухонебезпечних предметів, якими зараз засмічені багато територій України.
“Можуть перебувати на дорозі в сапера протипіхотні міни, також не можна забувати про розтяжки, які встановлюються ворогом. Крім того, буває багато різноманітних касетних боєприпасів, які використовували, але вони не спрацювали і становлять велику загрозу”, — наголосив Ільєв.
Жителька Запоріжжя Світлана Карпенко прийшла на тренінг, бо впевнена — цивільні також зобов’язані знати, як убезпечити себе під час війни.
“Такі тренінги дуже корисні, тому що буквально на кожному кроці на нас чекає небезпека. Ми не знаємо, що буде, коли заходимо в розбиту багатоповерхівку або в приватний будинок, або просто йдемо вулицею”, — каже Світлана.
Станом на березень поточного року в Україні потенційно заміновано 30% територій. Це — 174 тис. квадратних кілометрів. Унаслідок повномасштабного вторгнення Росії Запорізька область — одна з лідерів серед регіонів за кількістю вибухонебезпечних предметів на квадратний метр.
Читайте також: У Харківській області в розмінуванні деокупованих територій допомагають роботи (ВІДЕО)